Serwis informacyjny

Trwają prace demontażowe w Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: sobota, 25 lutego 2023, autor: nuclear.pl

Litewska Ignalińska Elektrownia Jądrowa przedstawiła podsumowanie zrealizowanych na swoim terenie prac demontażowych. W 2022 roku zdemontowano ponad 4,1 tys. ton urządzeń i 4,8 tys. ton konstrukcji (elementów żelbetowych i metalowych konstrukcji budynków).

Większość urządzeń została zdemontowana w ramach projektu demontażu i dekontaminacji wyposażenia technologicznego reaktora RBMK - 1,7 tys. ton. Prawie cały wolumen odpadów - 7,8 tys. ton odpadów - został oczyszczony i przetworzony. Te nieradioaktywne odpady bedą sprzedane i ponownie wykorzystane.

W 2022 roku zakończono demontaż głównych urządzeń technologicznych w pomieszczeniach aparatury elektrycznej i odgazowywaczy, kontynuowano demontaż konstrukcji okołoreaktorowych na pierwszym bloku, a na drugim bloku rozpoczęto demontaż maszyny rozładunkowo-załadunkowej paliwa.

W całym okresie likwidacji, począwszy od 2010 roku, rozebrano już prawie 80 tys. ton urządzeń i konstrukcji. Do końca likwidacji Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej w 2038 roku pozostaje jeszcze blisko 110 tys. ton sprzętu.

Większość zdemontowanego sprzętu, po sprawdzeniu skażenia radionuklidami, jest sprzedawana jako złom. Tym samym część odpadów uznanych za nieradioaktywne jest przetwarzana na surowce wtórne i zmniejsza ilość odpadów promieniotwórczych umieszczanych na składowiskach.

Zdemontowane odpady promieniotwórcze są transportowane do składowiska bardzo niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych lub czasowo składowane na terenie elektrowni do czasu ich ostatecznego unieszkodliwienia. Prace demontażowe i dekontaminacyjne przeprowadzają pracownicy elektrowni. Wszystkie prace prowadzone są zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem. Prace są finansowane przez Międzynarodowy Fundusz Wspierania Likwidacji Elektrowni Ignalina oraz z Programu Ignalina.

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 roku Ignalińska Elektrownia Jądrowa podpisało umowy z dwoma wykonawcami na świadczenie usług w zakresie projektowania technologii demontażu reaktorów RBMK. Fizyczny demontaż reaktorów RBMK-1500, który rozpocznie się w 2028 roku, to projekt bez precedensu, który nie ma odpowiednika na świecie.


Podziel się z innymi


Komentarze