Serwis informacyjny

Czechy: nowelizacja ustawy o głębokim składowaniu odpadów promieniotwórczych

Data dodania: wtorek, 17 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

Jal podało Radio Prague International cytując Josefa Sikela, ministra przemysłu i handlu, czeski rząd przyjął projekt ustawy o głębokim składowaniu odpadów promieniotwórczych. Nowelizacja ustawy reguluje prawa i warunki zainteresowanych gmin w postępowaniu indywidualnym.

Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ
Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ

Minister Sikela przekazał w środę po posiedzeniu rządu, że propozycja rozszerza w porównaniu z poprzednią wersją ustawy prawa gmin. Jednocześnie zapowiedział, że ostateczny wybór miejsca pod budowę magazynu będzie wspólną decyzją rządu i parlamentu.

Czechy przygotowują ustawę, która ma przyspieszyć budowę magazynu głębokiego składowania odpadów jądrowych. Urząd ds. Składowania Odpadów Promieniotwórczych rozważa cztery możliwe lokalizacje pod budowę takiego składowiska. Są to: Gorka i Hradek w regionie Vysočina, Janok koło Temelína oraz Brzezovy Stream w regionie Klatov. Jednaze wszystkie brane pod uwage gminy są przeciwne budowie głebokiego składowiska.

Obecnie czeski koncern energetyczny ČEZ, będący właścicielem i operatorem elektrowni jądrowych, eksploatuje cztery bloki WWER-440 w Elektrowni Jądrowej Dukovany i dwa bloki WWER-1000 w Elektrowni Jądrowej Temelín. Firma w marcu 2022 roku ogłosiła przetarg na budowę nowego bloku o mocy 1200 MWe w Dukovanach.

W 2021 roku czeskie elektrownie jądrowe dostarczyły do ​​systemu energetycznego kraju 30,73 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej, czyli o trzy procent więcej w stosunku do 2020 roku. Osiągnięty wynik pozwolił niemal na zrównanie się z rekordowym rokiem 2013, kiedy to oba czeskie bloki jądrowe wyprodukowały 30,75 TWh energii.


Podziel się z innymi


Komentarze