Serwis informacyjny

Holenderska Covra uruchomiła nową część budynku składowania HABOG

Data dodania: wtorek, 2 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Holenderska Centralna Organizacja ds. Odpadów Promieniotwórczych Covra, ​​po pięcioletnim okresie budowy, uruchomiła w tym roku nową część budynku do przetwarzania i składowania wysokoaktywnych odpadów w Nieuwdorp w gminie Borsele.

Covra zajmuje się przetwarzaniem i składowaniem odpadów jadrowych z elektrowni Borsele, reaktorów badawczych, laboratoriów, szpitali oraz przemysłu od początku lat 80. ub. wieku. Po tym, jak rząd zdecydował się kontynuować eksploatację Elektrowni Jądrowejj Borsele i reaktorów badawczych w Petten i Delft, Covra postanowiła, że konieczne będzie zwiększenie pojemności składowiska.

Na terenie 20-hektarowego zakładu w Nieuwdorp znajduje się pięć budynków magazynowych (magazyn odpadów wysokoaktywnych,dwa magazyny zubożonego uranu VOG i VOG-2, magazyn LOG do przechowywania odpadów nisko- i średnioaktywnych oraz COG do przechowywania kontenerów), budynek przetwarzania odpadów oraz budynek biurowy.

W 2018 roku rozpoczęto rozbudowę istniejącego magazynu HABOG o możliwość składowania 50 m3 odpadów promieniotwórczych. Razem ze 110 m3 odpadów już zdeponowanych w magazynie, całkowita pojemność kompleksu Covra wzrosła zatem 160 m3.

- Betonowy bunkier został zaprojektowany tak, aby był wystarczająco mocny, aby wytrzymać ekstremalne sytuacje, takie jak trzęsienie ziemi, powódź, burza, wybuch gazu, atak terrorystyczny, a nawet katastrofa lotnicza. Myślę, że mogę śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najbezpieczniejszych budynków w naszym kraju - powiedział Jean Boelin, dyrektor Covra.

Budynek HABOG jest nie tylko magazynem, ale także obiektem artystycznym. Został on pomalowany na jasnopomarańczowo, ale co 20 lat będzie malowany na coraz jaśniejszy odcień, symbolizujący rozpad przechowywanych w nim substancji promieniotwórczych. W końcu pewnego dnia budynek będzie całkowicie biały.


Podziel się z innymi


Komentarze