Serwis informacyjny

Parlament Europejski poparł włączenie energetyki jądrowej do taksonomii

Data dodania: środa, 6 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Parlament Europejski nie wyraził sprzeciwu wobec aktu delegowanego w sprawie taksonomii. Toruje to drogę do wejścia w życie nowych przepisów od początku przyszłego roku.

Przypomnijmy, że akt delegowany uznający inwestycje w energetykę gazową o szczególnie niskiej emisyjności, w przedłużanie eksploatacji istniejących instalacji jądrowych oraz budowę nowych instalacji energetyki jądrowej został przyjęty przez Komisję Europejską 2 lutego 2022 r. po wielu burzliwych dyskusjach. Od tego momentu dokument mógł być przez pół roku zablokowany przez Radę UE przy pomocy wzmocnionej większości kwalifikowanej (20 krajów zamieszkanych przez przynajmniej 65% ludności) lub przez Parlament Europejski zwykłą większością głosów (353).

To właśnie ta druga możliwość była dziś przedmiotem głosowania w Parlamencie. Za zablokowaniem atomu i gazu opowiedziało się jednak tylko 278 europarlamentarzystów. 328 członków PE zagłosowało przeciwko zablokowaniu aktu, a 33 osoby wstrzymały się od głosu.

Dla zwolenników uwzględnienia atomu w planach dekarbonizacyjnych Europy to z pewnością dobra wiadomość, choć pewien gorzki posmak wywołuje cały czas fakt, że atom został w polityce europejskiej połączony z gazem ziemnym, mimo że w odróżnieniu od gazu, może on być z powodzeniem elementem docelowego niemal bezemisyjnego miksu energetycznego.

Przypomnijmy, że zgodnie z ostatnimi badaniami EDF, średnia emisyjność energii z francuskich bloków jądrowych to zaledwie 3,7 g/kWh, podczas gdy emisyjność instalacji gazowych akceptowanych przez taksonomię to 270 g/kWh.


Podziel się z innymi


Komentarze