Serwis informacyjny
ITER: w szybie tokamaka zainstalowano pierwszą sekcję komory próżniowej reaktora
Data dodania: wtorek, 17 maja 2022, autor: nuclear.pl
W Międzynarodowym Eksperymentalnym Reaktorze Termojądrowym ITER, który budowany jest we francuskim Cadarache rozpoczął się nowy ważny etap prac - w szybie tokamaka zainstalowano pierwszą sekcję komory próżniowej reaktora.
Wnętrze komory próżniowej reaktora, jest miejscem w którym przebiega reakcja termojądrowym, a także jest pierwszą barierą ochronną. Składa się z dziewięciu stalowych sekcji w kształcie klina o wysokości ponad 14 metrów i masie 440 ton.
Po przejściu pełnego cyklu testów, przed montażem pierwszy kompletna sekcja składająca się z dwuściennego zbiornika próżniowego, szczelnie dopasowanej osłony termicznej i dwóch pionowych elektromagnesów nadprzewodzących w kształcie litery D (toroidalne cewki polowe), została przeniesiona z hali przedmontażowej do szybu tokamaka.
Obecnie sekcja ta jest zawieszona w odległości około 50 centymetrów nad swoimi podporami, podczas gdy zespół montażowy wykonuje precyzyjne operacje pozycjonowania, a następnie zostanie ona opuszczona na pozycję docelową.
- Wiele podmiotów uczestniczących w projekcie miało udział w dzisiejszym udanym kamieniu milowym - poinformowała organizacja ITER. - Sekcja komory próżniowej nr 6, będąca przedmiotem montażu, i związane z nią osłony termiczne zostały wyprodukowane i dostarczone przez Korean Domestic Agency. Indie wyprodukowały osłonę podwójnych ścian sekcji, a Rosja dostarczyła górną konsolę montażową. Toroidalne cewki polowe (TF12 i TF13) zostały zakupione przez Japanese Domestic Agency.
Po pełnym zmontowaniu wewnętrzna objętość komory próżniowej ITER wyniesie 1400 metrów sześciennych, a objętość plazmy, którą może pomieścić to 840 metrów sześciennych, czyli 10 razy więcej niż w przypadku największego obecnie działającego tokamaka na świecie. Zewnętrzna średnica komory próżniowej wyniesie 18,4 metra, wysokość 11,4 metra.
Taka charakterystyka pozwoli ITER na pracę przez co najmniej 40 sekund z mocą generowaną 500 MW przy poborze mocy 50 MW. Zgodnie z oczekiwanym harmonogramem pierwsza plazma w reaktorze ma się pojawić w 2025 roku a pierwsza reakcja syntezy deuteru i trytu w 2035 roku. W ITER nie będzie wytwarzana energia elektryczna.