Serwis informacyjny

Iran potwierdził swoje plany budowy nowego bloku jądrowego

Data dodania: poniedziałek, 16 maja 2022, autor: nuclear.pl

Jak informuje serwis NucNet, Iran potwierdził doniesienia o planach budowy jądrowego bloku energetycznego w oparciu o zupełnie własną technologie reaktorową. O trwającej realizacji takiego przedsięwzięcia poinformował Pejman Jamshidi, zastępca prezesa Organizacji Energii Atomowej Iranu.

Jak podkreślił cytowany przez krajową agencję prasową Fars Jamshidi, Iran „dysponuje” obecnie pełnym cyklem paliwowym od wydobycia uranu, przez zdolności wzbogacania i wytwarzania paliwa po gospodarkę paliwem wypalonym.

O realizacji elektrowni jądrowej w oparciu o własną technologię przedstawiciele władz irańskich informowali już w kwietniu, kiedy prezes OEAI Mohammad Eslami zapowiadał budowę bloku o mocy 360 MW w rejonie miasta Dārkhovīn (spotyka się także transkrypcje Darkhovin i Darkhoveyn) położonego na wybrzeżu Zatoki Perskiej tuż koło granicy z Iranem.

Koncepcja zlokalizowania EJ w rejonie Dārkhovīn nie jest nowa. Oryginalnie powstała jeszcze za czasów przedrewolucyjnych; w 1977 roku podpisano z francuskim Framatome’em umowę na budowę dwóch bloków po 910 MW (warto przypomnieć, że dwa lata wcześniej zakontraktowano budowę drugiej instalacji w Bushehr, gdzie dostawcą był zachodnioniemiecki Siemens KWU).

Z powodu rewolucji irańskiej nic z tego nie wyszło a elementy przygotowane już dla irańskich instalacji zostały użyte do budowy francuskich bloków Gravelines 5 i 6. Iran próbował kontynuować inwestycję bez partnerów francuskich, jednak została ona wstrzymana w okresie wojny iracko-irańskiej.

Do tematu powrócono w latach 90. – w 1992 Iran podpisał porozumienie z ChRL na mocy którego przemysł chiński miał zrealizować dwa bloki po 300 MW podobne do tych, jakie zbudowano w tym okresie w pakistańskiej EJ Chashma, jednak strona chińska wycofała się z umowy pod naciskiem USA. To zmusiło Iran do próby samodzielnej realizacji inwestycji. Ponawiane co jakiś czas zapowiedzi mówiły o wykorzystaniu własnej technologii lekkowodnej, np. w 2011 roku informowano o trwających pracach projektowych a w 2012 o ich ukończeniu.

Kwestią otwartą pozostaje czy obecne zapowiedzi doprowadzą do czegokolwiek więcej, niż wcześniejsze i czy Iran jest w ogóle zdolny do realizacji takiego przedsięwzięcia póki obowiązują międzynarodowe sankcje.


Podziel się z innymi


Komentarze