Serwis informacyjny

Czeski Uniwersytet Techniczny buduje nowy reaktor badawczy

Data dodania: czwartek, 24 marca 2022, autor: nuclear.pl

W środę, 23 marca 2022 roku Wydział Inżynierii Jądrowej i Fizycznej Czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Pradze poinformował, że uzyskał zgodę Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Jądrowego SÚJB (Státní úřad pro jadernou bezpečnost) na budowę badawczego reaktora jądrowego VR-2.

Nowy reaktor stanie w tej samej hali reaktora, w której od 1990 roku wydział eksploatuje szkolny reaktor VR-1 Vrabec. Oprócz reaktorów VR-1 i VR-2 w Centrum Badawczym w Řež znajdują się również dwa reaktory badawcze LR-0 i LVR-15 oraz sześć komercyjnych reaktorów jądrowych eksploatowanych przez ČEZ w dwóch elektrowniach jądrowych.

- Nasze reaktory jądrowe to jedne z najbardziej unikalnych obiektów szkolnych, dzięki którym możemy szkolić ekspertów w dziedzinie badań jądrowych. Pomaga nam również zainteresować się studentami zagranicznymi. Jesteśmy jedną z nielicznych uczelni na świecie, która obsługuje zarówno reaktor jądrowy VR-1 Vrabec, jak i reaktor termojądrowy - tokamak Golem. A teraz zbliża się moment, kiedy będziemy mieli dwa reaktory (działające na zasadzie rozszczepienia jąder uranu - przypis nuclear.pl) – mówi doc. Vojtěch Petráček, rektor Czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Pradze.

- Czechy zawsze były jednym z wiodących krajów w dziedzinie edukacji i badań jądrowych, o czym świadczy istnienie wydziału skupiającego się na naukach jądrowych i pokrewnych oraz działające reaktory - dodaje doc. Petráček

- Budowanie drugiego szkolnego reaktora przygotowujemy od 2014 roku. Z pozwoleniem na budowę wchodzimy teraz w ostatnią fazę i wierzymy, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, do końca będziemy mogli przystąpić do rozruchu nowego reaktora. tego roku – mówi doc. Václav Čuba, Dziekan Wydziału Inżynierii Jądrowej i Fizycznej.

- Projekt ten pokazuje zdolność Wydziału i Katedry Reaktorów Jądrowych nie tylko do zaprojektowania obiektu jądrowego, ale również do zarządzania całym projektem jego przygotowania oraz budowy i uruchomienia obiektu . To odróżnia nas od innych wydziałów w Czechach - wyjaśnia Jan Rataj, kierownik Departamentu Reaktorów Jądrowych na Wydziale Inżynierii Jądrowej i Fizycznej.

Przygotowanie projektu obiektu jądrowego wymaga wiedzy z wielu różnych dziedzin. W niektórych z nich pomagają także naukowcy innych wydziałów Czeskiego Uniwersytetu Technicznego.

Nowy reaktor VR-2 można zaliczyć do grupy reaktorów podkrytycznych, co oznacza, że ​​nie ma w nim wystarczającej ilości paliwa do podtrzymania łańcuchowej reakcji rozszczepienia. Działanie można zatem osiągnąć tylko z zewnętrznym źródłem neutronów. Jak tylko źródło zostanie wyłączone, rozszczepienie ustaje. Pozwala to na prostsze projektowanie i budowę reaktora.

- Nowy reaktor jest stosunkowo mały, więc możemy go umieścić w tej samej hali reaktora, w której już mamy szkolny reaktor VR-1 Vrabec. Korzystamy z istniejącej infrastruktury, nie tylko technicznej, ale także związanej z nią laboratoriów, sal lekcyjnych i oczywiście zaplecza bezpieczeństwa i administracyjnej – dodaje Jan Rataj.

fot. Sasik / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze