Serwis informacyjny
Rząd Filipin podpisał dekret o wznowieniu programu rozwoju energetyki jądrowej
Data dodania: czwartek, 17 marca 2022, autor: nuclear.pl
Jak poinformował World Nuclear News Prezydent Filipin Rodrigo Duterte podpisał 28 lutego 2022 roku rozporządzenie, w którym określono stanowisko rządu w sprawie włączenia energii jądrowej do bilansu energetycznego kraju, biorąc pod uwagę cele gospodarcze, polityczne, społeczne i środowiskowe.
Wstępne studium wykonalności i konsultacje społeczne w tej sprawie przeprowadził Międzyresortowy Komitet Programu Energii Jadrowej NEP-IAC, utworzony w 2020 roku i składający się z 17 agencji badających potencjał rozwoju programu energii jądrowej w kraju.
- Aby kraj mógł osiągnąć swoje cele zrównoważonego rozwoju, musi zapewnić niezawodne, bezpieczne, zrównoważone, wysokiej jakości i przystępne cenowo dostawy energii elektrycznej, w tym wystarczającą rezerwę, aby zapewnić, że nie będzie przerw w dostawie prądu - czytamy w dekrecie.
- W tym celu, biorąc pod uwagę doświadczenia rozwiniętych i rozwijających się gospodarek, energia jądrowa powinna być wykorzystywana jako realne alternatywne źródło energii elektrycznej dla obciążenia podstawowego wraz z alternatywnymi źródłami, w celu rozwiązania problemu przewidywanego zmniejszenia mocy elektrowni węglowych.
Dokument mówi, że rząd uważa energię jądrową za "realny komponent wypełniający lukę między rosnącym popytem na energię a jej podażą", a także czynnik wzrostu gospodarczego. Uznaje również rolę energii jądrowej w zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych.
- Program rozwoju energetyki jądrowej jest procesem, który rozpoczyna się od włączenia go do bilansu energetycznego na podstawie wstępnego studium wykonalności zapotrzebowania i wykonalności technologii energii jądrowej - czytamy w dokumencie.
Dekret nakazuje Departamentowi Energii opracowanie i wdrożenie Programu Energii Jądrowej w ramach Filipińskiego Planu Energetycznego oraz koordynowanie i wspieranie NEP-IAC w wykonywaniu jego funkcji.
W międzyczasie NEP-IAC ma za zadanie zapewnić niezbędne ramy regulacyjne w celu wsparcia krajowego programu energetyki jądrowej. Komitet będzie również zobowiązany do oceny, analizy i rozwoju krajowej infrastruktury jądrowej przy użyciu zalecanego przez MAEA podejścia poprzez "kamienie milowe" – zintegrowanej metody pomocy nowym podmiotom, które rozważają lub planują swoją pierwszą elektrownię jądrową, i która dzieli działania niezbędne do budowy odpowiedniej infrastruktury na trzy kolejne etapy rozwoju.
Dekret wzywa również NEP-IAC do przeprowadzenia dalszych badań i wydania zaleceń dotyczących wykorzystania i rentowności Elektrowni Jądrowej Bataan oraz utworzenia innych obiektów do wykorzystania energii jądrowej.
W odpowiedzi na kryzys naftowy z 1973 roku Filipiny postanowiły zbudować dwublokową Elektrownię Jądrową Bataan. Budowę pierwszego reaktora PWR o mocy 621 MW w 1976 roku rozpoczął Westinghouse. Prace zakończono w 1984 roku, jednak ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem obiektu wobec trzęsień ziemi, reaktor nigdy nie został załadowany paliwem i nie był uruchomiony. Od tego czasu infrastruktura elektrowni jest zakonserwowana i utrzymywana w dobrym stanie.
Na zdjęciu nieczynna Elektrownia Jądrowa Bataan