Serwis informacyjny

Komunikat na temat stanu ukraińskich elektrowni jądrowych

Data dodania: wtorek, 1 marca 2022, autor: nuclear.pl

Jak podał dziś ukraiński Energoatom, wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie – Zaporoska, Rówieńska, Chmielnicka i Południowo-ukraińska działają normalnie. W eksploatacji pozostaje 9 bloków a produkcja energii elektrycznej jest stabilna na poziomie mocy 7,2 GW.

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom
Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom

Nie doszło do naruszenia warunków bezpiecznej eksploatacji. Sytuacja radiacyjna, pożarowa oraz ekologiczna we wszystkich elektrowniach jądrowych oraz w ich sąsiedztwie nie wykracza poza aktualne normy.

Wczoraj Perto Kotin, szef Energoatomu rozmawiał telefonicznie z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Mariano Grossim o sytuacji wokół ukraińskich elektrowni jądrowych spowodowanej rosyjską okupacją Ukrainy.

Pan Kotin zauważył, że w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów jądrowych regularnie odbywa się ruch rosyjskich kolumn sprzętu wojskowego, artylerii, systemów rakietowych, a rakiety spadają w pobliżu elektrowni jądrowej. Może to prowadzić do wyjątkowo niepożądanych zagrożeń na skalę całej planety.

- W związku z tym prosimy o interwencję MAEA w celu zapobieżenia oddziałom okupantów w 30-kilometrowej strefie wokół naszych elektrowni jądrowych, a także wzywamy Rosję do natychmiastowego opuszczenia strefy czarnobylskiej i przywrócenia kontroli nad obiektami jądrowymi stronie ukraińskiej! - powiedział Petro Kotin.

Szef Energoatom wyraził nadzieję, że MAEA nie tylko wyrazi głębokie zaniepokojenie, ale także stworzy warunki do nacisku na Rosję i zakończenia wojny na Ukrainie.


Podziel się z innymi


Komentarze