Serwis informacyjny

Komunikat na temat stanu ukraińskich elektrowni jądrowych

Data dodania: niedziela, 27 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Zgodnie z informacjami podanymi przez ukraiński Energoatom, wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie: Zaporoska, Rówieńska, Chmielnicka i Południowo-ukraińska, działały dziś normalnie.

W ciągu dnia pracowało 9 bloków energetycznych, a produkcja energii elektrycznej pozostawała stabilna na poziomie powyżej 7,0 GW. W nocy z 26/27 lutego o godzinie 1:35 odłączono od sieci 1. blok Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Obecnie pracuje 9 z 15 ukraińskich bloków jądrowych, 3 są w zimnej rezerwie (oprócz 3. bloku Południowo-ukraińskiej Elektrowni Jądrowej są to jeszcze 5 i 6 blok Zaporoskiej EJ, odstawione w dniu 25 lutego). Trzy jednostki: blok 1 Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej (WWER-400) oraz 2. blok Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej (WWER-1000) znajdują się w planowym przestoju remontowym. Odstawiony w nocy 1. blok Zaporoskiej EJ również przejdzie planowe prace konserwacyjne.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa poinformowała, iż Służba Ochrony Fizycznej elektrowni działa w pełnym wymiarze godzin. W gotowości bojowej znajduje się jednostka wojskowa 3042, która strzeże elektrowni, jednak nie stwierdzono naruszeń warunków bezpiecznej eksploatacji. Główne wyposażenie wysp reaktorowych bloków energetycznych, obiekty i budynki elektrowni, obszary chronione i tereny przylegle, a także szczególnie ważne obiekty elektrowni jądrowej poza obszarami chronionymi pozostają pod wzmożonym nadzorem.

Tło promieniowania w rejonie lokalizacji elektrowni oraz w strefie ochronnej wynosi 8-12 mR/h, co odpowiada naturalnemu tłu promieniowania. W chwili publikacji informacji nie działała strona elektrowni, na której publikowane są dane z automatycznego systemu pomiaru poziomu mocy dawki promieniowania gamma.

Na zdjęciu 1. blok Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, fot. Energoatom


Podziel się z innymi


Komentarze