Serwis informacyjny

Misja MAEA do EJ Fukushima-Daiichi w celu przeglądu planowanego zrzutu wody

Data dodania: wtorek, 22 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Niezależna grupa zadaniowa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, powołana w celu dokonania przeglądu bezpieczeństwa planowanego przez Japonię zrzutu do oceanu wody zgromadzonej na terenie Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi odbyła w dniach 14-18 lutego 2022 roku swoją pierwszą misję.

Celem misji, jak podano na stronie internetowej MAEA, było omówienie w Tokio kwestii technicznych związanych ze stopniowym zrzutem 1,25 miliona metrów sześciennych oczyszczonej wody a także odwiedzenie elektrowni, gdzie przedstawiciele agencji mogli osobiście obserwować uzdatnianie nagromadzonej wody i pobrać jej próbki w celu zweryfikowania bezpieczeństwa procesu.

Grupa składa się z pracowników agencji i 11 niezależnych ekspertów (po jednym z 11 krajów, w tym z Chin, Rosji i Stanów Zjednoczonych). Należy zauważyć, że członkowie grupy roboczej reprezentują MAEA, a nie kraje ich pochodzenia. Każdej misji do Japonii będą publikowane raporty, a raport końcowy zostanie przygotowany w przed rozpoczęciem zrzutu wody.

Kluczowe elementy japońskiego planu, które zostały poddane przeglądowi i analizie przez grupę to charakterystyka radiologiczna wody odprowadzanej do oceanu; aspekty związane z bezpieczeństwem procesu zrzutu wody, monitoring środowiska, ocena skutków radiologicznych dla ludności i środowiska oraz nadzór regulacyjny, w tym wydawanie pozwoleń, inspekcje i analizy.

W kwietniu 2021 roku Japonia ogłosiła swoją politykę stopniowego zrzucania do morza części zgromadzonej w Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi wody, pod warunkiem uzyskania zgody niezależnego organu dozorowego. Decyzję tę poparła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, która oceniła że jest ona zgodna ze światową praktyką i może być monitorowana przez jej niezależnych ekspertów.

Po katastrofie, wywołanej trzęsieniem ziemi i następującym po nim tsunami, na terenie elektrowni w stalowych zbiornikach zgromadzono ponad 1,25 miliona ton wody, która następnie została oczyszczona z niebezpiecznych substancji radioaktywnych. Woda zawiera izotopy trytu, których technicznie nie można stamtąd wyekstrahować i które nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi ani środowiska.

Na zdjęciu członkowie zespołu misji MAEA w EJ Fukushima-Daiichi w 2018 roku, fot. J Donovan/MAEA


Podziel się z innymi


Komentarze