Serwis informacyjny

Brazylia rozważa budowę nowych elektrowni jądrowych

Data dodania: środa, 19 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

13 stycznia brazylijskie Ministerstwo Górnictwa i Energetyki oraz Centrum Badawcze Elektroenergetyki Cepel (będące podmiotem zależnym państwowego koncernu Electrobras) poinformowały o podpisaniu umowy o współpracy w zakresie określenia lokalizacji dogodnych do budowy nowych elektrowni jądrowych.

Budowa bloku 3 EJ Angra, fot. Eletrobras Eletronuclear
Budowa bloku 3 EJ Angra, fot. Eletrobras Eletronuclear

W opinii ministerstwa „współpraca [z] Cepel powinna sprzyjać bardziej efektywnemu wyborowi lokalizacji nowych obiektów jądrowych w kraju, z uwzględnieniem prognoz zapotrzebowania na energię, potrzeb społeczno-środowiskowych oraz przyciągania nowych inwestycji umożliwiających budowę instalacji”.

Obecnie atom odgrywa niewielką rolę w zdominowanej przez elektrownie wodne energetyce brazylijskiej. Dwa bloki jedynej w kraju EJ Angra dostarczają ok. 16 TWh rocznie, przy całkowitej produkcji na poziomie przeszło 600 TWh (dla porównania hydroenergetyka wytwarza, w zależności od roku 360-430 TWh). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że krajowe zapotrzebowanie dynamicznie rośnie – od początku dekady niemal się podwoiło.

Dlatego też podczas konferencji COP26 w Glasgow minister górnictwa i energetyki Bento Costa Lima mówił, iż energia jądrowa „była, jest i będzie kluczowa i fundamentalna dla transformacji energetycznej”, a jego kraj powiększy moc zainstalowaną w takich obiektach o „10 GW w ciągu następnych 30 lat”.

Działająca w Brazylii od 1985 roku Elektrownia Jądrowa Angra posiada dwa bloki z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi. Pierwszy, wyposażony w reaktor Westinghouse, dysponuje mocą 640 MWe brutto (609 MWe netto) i jest został zsynchronizowany z siecią po raz pierwszy w kwietniu 1982 roku.

Drugi blok o mocy 1350 MWe brutto (1275 MWe netto) wykorzystuje technologię zachodnioniemiecką określaną czasami jako pre-KONVOI (czyli przedostatnie pokolenie niemieckich reaktorów ciśnieniowych). Jego budowę rozpoczęto w roku 1976, ale w latach 1986-1996 była ona zawieszona. Jednostkę przekazano do eksploatacji dopiero w 2001 roku.

W elektrowni miał także powstać jeszcze jeden blok pre-KONVOI. Prace przygotowawcze rozpoczęto jeszcze w roku 1984, ale zawieszono je razem z pracami nad blokiem drugim, przed tzw. „pierwszym betonem”. Ten pojawił się dopiero w 2010 roku, ale w połowie ubiegłej dekady budowę ponownie zawieszono w atmosferze skandali korupcyjnych. Ostatecznie umowę na dokończenie budowy podpisano z konsorcjum Angra Eurobras NES, w którym uczestniczy m.in. belgijski Tractabel, w czerwcu 2021 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze