Serwis informacyjny

Posiva złożyła wniosek licencyjny dla zakładu hermetyzacji i unieszkodliwiania wypalonego paliwa

Data dodania: środa, 5 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Fińska firma Posiva, która jest odpowiedzialna za ostateczną utylizację wypalonego paliwa jądrowego, poinformowała iż 30 grudnia 2020 roku złożyła do Ministerstwa Gospodarki i Zatrudnienia Finlandii wniosek o koncesję na prowadzenie zakładu hermetyzacji i ostatecznego unieszkodliwiania wypalonego paliwa jądrowego.

Budowa podziemnego składowiska ONKALO®, fot. Posiva
Budowa podziemnego składowiska ONKALO®, fot. Posiva

Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia rozpatrzy wniosek o koncesję i ostatecznie przekaże go Radzie Stanu do zatwierdzenia. Fiński Urząd ds. Promieniowania i Bezpieczeństwa Jądrowego STUK, który jest odpowiedzialny za nadzór nad budową i uruchomieniem obiektu jądrowego, przeprowadzi ocenę bezpieczeństwa wniosku. Faktyczne działania związane z ostatecznym unieszkodliwianiem wypalonego paliwa jądrowego mają rozpocząć się w połowie lat dwudziestych.

- Wszyscy możemy być dumni z długoterminowego i odpowiedzialnego podejścia różnych stron w zakresie wykorzystania energii jądrowej w Finlandii, a Posiva ma teraz możliwość uruchomienia pierwszego na świecie bezpiecznego, ostatecznego składowiska do unieszkodliwiania wypalonego paliwa jądrowego w Olkiluoto - powiedział Janne Mokka, prezes i dyrektor generalny Posiva, podkreślając znaczenie złożenia wniosku o koncesję jako znaczącego kamienia milowego dla całego bezemisyjnego i przyjaznego dla klimatu sektora energii jądrowej.

- Prace prowadzone przez kilka dziesięcioleci w celu wykazania długoterminowego bezpieczeństwa i opracowania ostatecznej koncepcji zakładu unieszkodliwiania ONKALO® dostosowanej do warunków panujących w Olkiluoto zostały już zakończone i możemy skoncentrować się na instalacji urządzeń w zakładzie hermetyzacji i repozytorium końcowej utylizacji, uruchomieniu obiektu i przygotowaniach do działań operacyjnych - dodał Mokka.

Geologiczne ostateczne składowanie głęboko w podłożu skalnym jest metodą, która spośród badanych alternatyw dla ostatecznego składowania oferuje najlepsze rozwiązanie do izolowania wysokoaktywnego wypalonego paliwa jądrowego. W Olkiluoto podłoże skalne jest jednym z najstarszych i najbardziej stabilnych na świecie. Obszary skał macierzystych o najwyższej integralności są określane na podstawie klasyfikacji przydatności skał do wiercenia tuneli, w których będą składowane odpady.

W zależności od warunków geologicznych w jednym tunelu może być umieszczonych około 30 kapsuł, które pomieszczą około 65 ton wypalanego paliwa. Szacuje się, że podczas 100-letniej eksploatacji składowiska łącznie może powstać 100 tuneli o łącznej długości około 35 kilometrów. Maksymalna długość jednego tunelu to 350 metrów.


Podziel się z innymi


Komentarze