Serwis informacyjny

Holtec i Hyundai E&C podpisały umowę o globalnej współpracy przy rozwoju i budowie SMR-160

Data dodania: piątek, 26 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Amerykańska firma Holtec International i południowokoreańska firma Hyundai Engineering & Construction podpisały umowę o globalnej współpracy przy rozwoju i budowie małych reaktorów modułowych SMR-160.

Holtec rozważa rozmieszczenie pierwszego SMR-160 w Elektrowni Jądrowej Oyster Creek w New Jersey w USA, gdzie obecnie w trakcie likwidacji jest blok BWR.

Hyundai Engineering & Construction wykona projekt detaliczny instalacji pozablokowych i przygotuje pełną specyfikację dla budowy bloku SMR-160. Z zastrzeżeniem pewnych postanowień umowa przewiduje również prawa do realizacji projektu przez Hyundai.

Holtec będzie odpowiedzialny za projekt podstawowy elektrowni oraz dostarczy główne komponenty jądrowe za pośrednictwem swoich amerykańskich zakładów produkcyjnych i międzynarodowego łańcucha dostaw, a także dostarczy systemy AKPiA poprzez partnerstwo z Mitsubishi Electric Corporation. Wybranym dostawcą paliwa dla SMR-160 jest Framatome.

SMR-160 to lekkowodny ciśnieniowy reaktor o mocy 525 MWt (moc elektryczna bloku 160 MW) przy użyciu nisko wzbogaconego paliwa uranowego. Projekt zakończył pierwszą fazę trzyfazowego przeglądu projektu dostawcy przed wydaniem licencji przez kanadyjską Komisję Bezpieczeństwa Jądrowego i jest w trakcie działań przedlicencyjnych z amerykańską Komisją Dozoru Jądrowego.


Podziel się z innymi


Komentarze