Serwis informacyjny

Badania TEPCO wykazują minimalny wpływ na środowisko przyszłego zrzutu wody z EJ Fukushima

Data dodania: sobota, 20 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Japoński koncern energetyczny Tokyo Electric Power Company (TEPCO) opublikował wyniki badań dotyczących oceny wpływu na środowisko planowanych działań związanych ze zrzutem do oceanu wody zawierajacej tryt nagromadzonej na terenie uszkodzonej w 2011 roku Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi.

Zgodnie z wynikami badań, które, jak podkreśla w oświadczeniu TEPCO zostało przeprowadzone zgodnie z uznaną na całym świecie metodologią, konsekwencje dla ludności i środowiska wynikające ze zrzutu wody będą minimalne.

W Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi skażona woda jest oczyszczana przez Zaawansowany System Przetwarzania Płynów ALPS, który usuwa większość skażenia promieniotwórczego, z wyjątkiem trytu. Ta uzdatniona woda jest obecnie magazynowana na miejscu w zbiornikach.

Całkowita pojemność zbiorników wynosi około 1,37 miliona metrów sześciennych, a wszystkie zbiorniki mają być zapełnione około połowy 2022 roku.

Przypominamy, że w kwietniu 2021 roku rząd japoński ogłosił formalną decyzję, że oczyszczona woda przechowywana na tere ie elektrowni zostanie zrzucona do morza. Japonia zamierza rozpocząć proces wypuszczania tej wody na wiosnę 2023 roku, a cała operacja może trwać 30 lat.

Przed spuszczeniem do oceanu, woda oczyszczona z radioaktywnych substancji zostanie rozcieńczona wodą morską w stosunku jeden do stu, tak aby zawartość trytu w wodzie nie przekraczała jednej czterdziestej normy bezpieczeństwa ustanowionej przez Międzynarodową Komisję Ochrony Radiologicznej i rząd Japonii oraz do jednej siódmej dopuszczalnej normy dla wody pitnej określonej przez Światową Organizację Zdrowia.

W sierpniu TEPCO ogłosiło plany budowy podmorskiego tunelu o długości około 1 kilometra do odprowadzania oczyszczonej wody. Tunel ten ma zapobiegać mieszaniu się oczyszczonej wody z wodą służącą do jej rozcieńczania - a przez to zagęszczania radioaktywnych izotopów trytu - przed jej spuszczaniem.

Proces prowadzonych przygotowań, jak i sam zrzut wody jest monitorowany przez ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.


Podziel się z innymi


Komentarze