Serwis informacyjny
10 lat po Fukushimie – wnioski i podjęte działania na międzynarodowej konferencji MAEA
Data dodania: piątek, 19 listopada 2021, autor: paa.gov.pl
Dekadę po awarii w elektrowni jądrowej w Fukushimie kilkuset ekspertów spotkało się na konferencji zorganizowanej przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej w Wiedniu, żeby podsumować podjęte do tej pory działania oraz omówić plan dalszego wzmacniania bezpieczeństwa jądrowego.
Awaria w elektrowni jądrowej w Fukushimie, do której doszło w marcu 2011 roku była tragicznym wydarzeniem w historii energetyki jądrowej. Wywołała dyskusję o przyszłości i bezpieczeństwie tego źródła energii. 10 lat po tych wydarzeniach Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zorganizowała w dniach 8 – 12 listopada konferencję z udziałem międzynarodowych ekspertów, przedstawicieli urzędów dozoru jądrowego oraz operatorów elektrowni jądrowych.
– Obecnie, pomimo że społeczność międzynarodowa wyciągnęła wnioski z awarii jądrowej w elektrowni Fukushima-Daiichi i wzmocniła kulturę bezpieczeństwa, to nadal nie przestaje dążyć do ciągłego zbierania doświadczeń i wniosków, które mogą być wykorzystane do dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa – wskazywali organizatorzy konferencji.
W ceremonii otwarcia wzięło udział 200 osób. Kolejnych 400 uczestników obserwowało to wydarzenie online. Podczas tygodniowej konferencji zrealizowano szereg sesji oraz paneli dyskusyjnych na temat zapewnienia bezpiecznego wytwarzania energii jądrowej, procedur reagowania w sytuacjach awaryjnych, przywództwa i zarządzania, instrumentów prawnych jak również komunikacji i budowania zaufania społecznego.
Jednym z tematów omawianych przez ekspertów podczas panelu zorganizowanego w ramach międzynarodowej konferencji MAEA było bezpieczeństwo nowych programów energetyki jądrowej. W gronie ekspertów zaproszonych do dyskusji podczas tej sesji był Prezes PAA dr Łukasz Młynarkiewicz.
Dr Łukasz Młynarkiewicz nawiązywał w swoim wystąpieniu m.in. do rządowego Programu polskiej energetyki jądrowej, który zakłada budowę pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. Państwowa Agencja Atomistyki ma pełnić w tym procesie bardzo ważną rolę – dozoru jądrowego. Prezes PAA podkreślił także stałe wsparcie Polski dla działań Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej związanych z poprawą bezpieczeństwa jądrowego.