Serwis informacyjny

Rozpoczęto próby morskie nowego lodołamacza o napędzie jądrowym Syberia

Data dodania: środa, 17 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Stocznia Bałtycka poinformowała, iż wczoraj rozpoczęły się próby morskie nowego lodołamacza o napędzie jądrowym Syberia.

Nowy lodołamacz projektu 22220 (seria Arktika) opuścił nabrzeże Stoczni Bałtyckiej w Sankt Petersburgu i udał się w stronę Zatoki Fińskiej, gdzie rozpocznie się program fabrycznych prób morskich.

W ramach testów zbadana zostanie prędkość i zwrotność lodołamacza, działanie ogólnych systemów okrętowych oraz systemów automatyki.

Budowa lodołamacza Syberia rozpoczęła się w maju 2015 roku a jego zwodowanie nastąpiło we wrześniu 2017 roku. Dostawa jednostki do Atomflotu planowana jest na koniec tego roku.

Przypomnijmy, że na zlecenie Atomflotu w Stoczni Bałtyckiej budowana jest seria pięciu uniwersalnych lodołamaczy jądrowych projektu 22220. Pierwszy z serii - lodołamacz Arktika - został oddany do użytku w październiku 2020 roku.

Statki tej serii są budowane zgodnie z projektem technicznym uniwersalnego lodołamacza o napędzie jądrowym 22220 opracowanym przez Centrum Projektowe Iceberg (ros. Айсберг) i ich wyposażenie stanowią dwa reaktory RITM-200 o mocy 175 MWt każdy, dostarczające 60 MW na śruby okrętowe za pomocą dwóch turbinowych generatorów i trzech silników.

Statki o długości 173 m i szerokości kadłuba 34 m zdolne są do kruszenia lodu do 3 metrów grubości zarówno na oceanie jak i w płytkich ujściach rzek syberyjskich. Posiadają możliwość zmiennego zanurzeniu (8,55 lub 10,5 m) przy wyporności odpowiednio 25 400 DWT lub 33 540 DWT.

Uruchomienie nowych lodołamczy o napędzie jądrowym pozwoli Rosatomflotowi zagwarantować bezpieczne i regularne operacje we wschodnim regionie Arktyki, zapewniając całoroczną nawigację na wodach szlaku Morza Północnego, jak i dalszy podbój Arktyki bogatej w surowce naturalne, ropę i gaz a także metale ziem rzadkich czy kamienie szlachetne.


Podziel się z innymi


Komentarze