Serwis informacyjny

Budowa Hinkley Point C pokazuje zalety budowy seryjnej

Data dodania: wtorek, 22 września 2020, autor: nuclear.pl

Budowa drugiego bloku elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Somerset w Wielkiej Brytani osiągnęła kolejny kamień milowy w postaci zamontowania pierwszej masywnej części stalowej wykładziny ochronnej stanowiącej wewnętrzną część obudowy bezpieczeństwa. Transport, przez największy na świecie dźwig „Big Carl”, 170-tonowego elementu miał miejsce zaledwie dziewięć miesięcy po analogicznej operacji na pierwszym bloku, a jego budowa była o 30% szybsza niż identycznej części na bloku 1.

Hinkley Point C, fot. EDF Energy
Hinkley Point C, fot. EDF Energy

Zamontowany element „liner cup” jest podstawą stalowej obudowy bezpieczeństwa reaktora, która jest prefabrykowana w pięciu częściach i transportowana na miejsce przez dżwig „Big Carl”. Dzięki zastosowaniu tej innowacyjnej metody, prefabrykacja i spawanie elementów obudowy może odbywać się w osłoniętych namiotach chroniących przed warunkami atmosferycznymi, co pomaga poprawić jakość i wydajność.

Działanie to zostało wprowadzone po doświadczeniach z budowy innych projektów EPR na całym świecie. „Liner cup” dla drugiego bloku Hinkley Point C został zbudowany w 39 dni w porównaniu do 57 dni w przypadku pierwszego bloku. Budowa i transport elementu zostały ukończone zgodnie z harmonogramem, pomimo konieczności dostosowania się pracowników do warunków pracy w czasie pandemii koronawirusa.

„Liner cup” jest jednym z ponad 500 prefabrykowanych elementów stalowo-betonowych, które będą montowane przy pomocy dźwigu „Big Carl”. W ten sposób będą montowane całe sekcje budynków, ścian czy prefabrykowanych kanałów powietrznych. Najcięższe z elementów ważą nawet 1600 ton.

Rygorystyczne planowanie projektów przed rozpoczęciem budowy, prostota metodologii projektowania i budowy, prefabrykacja i montaż całych sekcji wyposażenia, powtarzanie projektów w wielu elektrowniach oraz tworzenie i przenoszenie wykwalifikowanej i doświadczonej siły roboczej do nowych projektów to według Brytyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Jądrowego kluczowe czynniki mające na celu zmniejszenie ryzyka i kosztów nowych projektów elektrowni jądrowych.

W opublikowanym na początku września raporcie NIA szacuje możliwość zmniejszenia kosztów budowy elektrowni jądrowych o 30% do 2030 roku. Raport zawiera wnioski z projektów „na całym świecie” i pokazuje, że energia jądrowa ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, jednocześnie tworząc tysiące, wysokiej jakości, miejsc pracy i możliwości rozwoju gospodarczego.


Podziel się z innymi


Komentarze