Serwis informacyjny

Postępy prac na budowie Białoruskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: środa, 16 października 2019, autor: nuclear.pl

W zeszłym tygodniu w ramach 24. Białoruskiego forum energetyczno-ekologicznego mieliśmy możliwość odwiedzenia budowy Białoruskiej Elektrowni Jądrowej i zweryfikowania postępów prac na bloku nr 1. Wbrew wcześniejszym informacjom, w naszej opinii, blok 1 nie zostanie uruchomiony w tym roku.

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl

Na budowie prowadzone są prace budowlane i montażowe we wszystkich obiektach 1 i 2 bloku elektrowni. Obecnie na budowie pracuje 35 firm podwykonawczych, w tym 21 białoruskich (z czego 12 to firmy montażowe) oraz 14 firm rosyjskich (z których 9 to firmy montażowe). Ogólna liczba pracowników pracujących na terenie budowy wynosi obecnie około 4 900 osób. W sumie od początku budowy wylano 1,17 miliona metrów sześciennych betonu, co stanowi 99,7% objętości przewidzianej w dokumentacji projektowej oraz zainstalowano 158,9 tys. ton prętów zbrojeniowych (99,6% całości).

Obecnie od kwietnia 2019 roku prowadzone są procesy technologiczne programu rozruchu bloku. Standardowy program rozruchu rosyjskich bloków elektrowni jądrowych wyposażonych w reaktory chłodzone wodą składa się z czterech etapów: próby rozruchowe (etap A), fizyczne uruchomienie reaktora (etap B), rozruch energetyczny (etap C) i ruch próbny (etap D).

Zgodnie z programem rozruchu podano zasilanie na rozdzielnie potrzeb własnych bloku, zasilono transformatory blokowe i transformator pomocniczy. W lutym 2019 roku zostało podane napięcie do pomocniczych transformatorów rezerwowych (RTSH), na potrzeby 2 sekcji 10 kV (BBA, BBB). W marcu 2019 roku ukończono podawanie napięcia rozdzielnicę potrzeb własnych. We wrześniu zakończono zasilanie transformatorów blokowych i transformatora pomocniczego.

Uruchomiono także układ zaopatrzenia w wodę surową z pobliskiej z rzeki, dzięki czemu zostało zapewnione również działanie chemicznego systemu uzdatniania wody. W marcu 2019 roku rozpoczęto produkcję wody zdemineralizowanej w trybie automatycznym o wydajności 90 m3/h.

W czerwcu 2019 roku zakończono montaż reaktora bloku energetycznego nr 1 , w lipcu 2019 roku zakończono prace związane z montażem turbiny i uruchomiono urządzenie obracające wałem turbogeneratora. Od lipca do przetestowano 4 generatory prądotwórcze pod obciążeniem.

Na dzień dzisiejszy w zakresie systemów technologicznych zapewniono działanie wszystkich 71 układów niezbędnych do uruchomienia podfazy A-3.1 rozruchu „Cyrkulacyjne płukanie”, a także zapewniono działanie 85 z 97 systemów technologicznych wymaganych do uruchomienia podetapu A-3.2 rozruchu „Gorący rozruch”.

Na drugim bloku zakończono montaż układów rurociągów i turbinę. Trwają prace ogólnobudowlane, montażowe i elektryczne. Główne wyposażenie części jądrowej tj. zbiornik reaktora i instalacje obiegu pierwotnego są obecnie montowane.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami pierwszy blok miał zostać oddany do eksploatacji jeszcze w tym roku, drugi - w 2020 roku. Jednakże w naszej opinii jest to niemożliwe. Obecnie w grudniu 2019 roku planowana jest dostawa z Rosji wyprodukowanego przez TVEL paliwa jądrowego. Według oświadczenia dyrektora generalnego elektrowni Michaiła Filimonau, na koniec stycznia 2020 roku planowany jest jego załadunek do reaktora.

- W zasadzie można powiedzieć, że po załadunku paliwa i pierwszym uruchomieniu reaktor co najmniej przez kilka miesięcy będzie się znajdował w fazie rozruchu – mówił w wywiadzie dla PAP Paweł Żbikowski, redaktor portalu Nuclear.pl po odwiedzeniu budowanej pod Ostrowcem elektrowni. - Kolejne kamienie milowe to synchronizacja bloku z krajową siecią energetyczną i przekazanie bloku do komercyjnej eksploatacji, które w mojej opinii może nastąpić pod koniec przyszłego roku - mówił dla PAP Żbikowski.

Białoruska Elektrownia Jądrowa wyposażona w dwa bloki z reaktorami WWER-1200 model V-491 o łącznej mocy 2400 MW jest budowana zgodnie z rosyjskim projektem AES-2006 generacji III+, który jest w pełni zgodny z międzynarodowymi standardami i wytycznymi bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje 18 km od położonego w obwodzie grodzieńskim miasta Ostrowiec (biał. Astrawiec) i jednocześnie tylko około 50 km od litewskiej stolicy Wilna. Budowę pierwszego bloku rozpoczęto 8 listopada 2013, drugiego w dniu 27 kwietnia 2014 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze