Serwis informacyjny

W drugim bloku Białoruskiej EJ zakończono instalację systemu sprężania obudowy bezpieczeństwa

Data dodania: niedziela, 16 czerwca 2019, autor: nuclear.pl

W białoruskiej elektrowni jądrowej, którego generalnym projektantem oraz generalnym wykonawcą jest ASE, część inżynieryjna rosyjskiej państwowej korporacji ROSATOM zakończył się jeden z najbardziej pracochłonnych procesów - naprężenie belek systemu sprężania wewnętrznej obudowy bezpieczeństwa drugiego bloku.

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by

System sprężania jest częścią wewnętrznej obudowy budynku reaktora, zawiera 126 belek, z których każda składa się z 55 lin o wysokiej wytrzymałości, składających się z siedmiu drutów o grubości pięciu milimetrów.

Prace nad naprężeniem systemu przeprowadzili specjaliści firmy STS w 7 etapach. Każda ze 126 belek została napięta po obu stronach za pomocą specjalnych podnośników hydraulicznych o sile ponad 1200 ton. Prace nad napinaniem belek poziomych i pionowych prowadzono jednocześnie przez 51 dni.

Sprężanie żelbetu wielokrotnie zwiększa wytrzymałość wewnętrznej obudowy bezpieczeństwa, która służy jako system bezpieczeństwa lokalizacyjnego i zapewnia szczelność budynku reaktora podczas wszystkich trybów pracy reaktora, w tym trybów awaryjnych.

Projekt białoruskiej elektrowni jądrowej przewiduje zastosowanie dwu powłokowej obudowy bezpieczeństwa - wewnętrznej, które eliminuje możliwość uwalnianie substancji promieniotwórczych do środowiska oraz zewnętrznej, która wraz z wewnętrzną powłoką służy jako fizyczna ochrona przed naturalnymi i sztucznymi wpływami zewnętrznymi, w tym trzęsieniami ziemi i huraganami.

Białoruska Elektrownia Jądrowa wyposażona w dwa bloki z reaktorami WWER-1200 model V-491 o łącznej mocy 2400 MWe jest budowana zgodnie z rosyjskim projektem AES-2006 generacji III+, który jest w pełni zgodny z międzynarodowymi standardami i wytycznymi bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje 18 km od położonego w obwodzie grodzieńskim miasta Ostrowiec (biał. Astrawiec) i jednocześnie tylko około 50 km od litewskiej stolicy Wilna. Budowę pierwszego bloku rozpoczęto 8 listopada 2013, drugiego w dniu 27 kwietnia 2014 roku. Pierwszy blok zostanie oddany do eksploatacji jeszcze w tym roku, drugi - w 2020 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze