Serwis informacyjny

Aktualizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 21 maja 2018, autor: gov.pl/energia

- Aktualizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej została zaakceptowana na poziomie Ministerstwa Energii. Planujemy, że dokument będzie przekazany do akceptacji Rady Ministrów w ciągu dwóch miesięcy – poinformował Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej ME Józef Sobolewski, 16 maja 2018 r. podczas panelu \"Energetyka Jądrowa w Polsce\" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1
Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1

Dyrektor Sobolewski poinformował, że zaktualizowany PPEJ wymaga jeszcze uzgodnień dotyczących modelu finansowego. Ministerstwo Energii zakłada, że pierwszy blok zostanie zbudowany ze środków polskich, natomiast kolejne mogą powstać z udziałem inwestorów zagranicznych. Środki własne konieczne do wybudowania elektrowni jądrowej nie będą pochodziły z budżetu państwa.

Według założeń resortu energii koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, w zależności od jej mocy, szacowany jest na 40-70 mld zł. Koszt budowy pierwszego bloku to ok. 15 mld zł za 1000 MW. Według standardów brytyjskich budowa każdego kolejnego bloku w tej samej lokalizacji jest tańsza o 20 procent.

Obecnie prowadzone są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch potencjalnych lokalizacjach elektrowni jądrowej. Obie znajdują się w województwie pomorskim w miejscowościach: Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino. Ostateczny wybór lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej powinien nastąpić na przełomie 2019/2020 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze