Serwis informacyjny
X Krajowe Sympozjum Użytkowników Promieniowania Synchrotronowego
Data dodania: wtorek, 3 września 2013, autor: naukawpolsce.pap.pl
Od 9 do 11 września odbędzie się w Stalowej Woli X Krajowe Sympozjum Użytkowników Promieniowania Synchrotronowego. Spotkanie będzie poświęcone m.in. budowie synchrotronu i stanowić będzie podsumowanie rozwoju techniki przez polskich uczonych.
Sympozjum w wydziale zamiejscowym Uniwersytetu Katolickiego w Lublinie organizuje Polskie Towarzystwo Promieniowania Synchrotronowego, Katedra Chemii Fizycznej i Fizykochemicznych Podstaw Inżynierii Środowiska oraz Katedra Chemii Analitycznej Środowiska Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Jak podkreślają organizatorzy w komunikacie na stronie internetowej poświęconej sympozjum, spotkanie ma miejsce w szczególnym okresie - bezpośrednio przed oddaniem do użytku polskiego źródła promieniowania synchrotronowego SOLARIS.
To multidyscyplinarne urządzenie badawcze powstaje w Krakowie. Będzie to nowoczesne synchrotronowe źródło promieniowania elektromagnetycznego o szerokim zakresie widmowym, od dalekiej podczerwieni do twardego promieniowania rentgenowskiego.
Jego budową zajmuje się Krajowe Konsorcjum "POLSKI SYNCHROTRON", które składa się z przedstawicieli 35 uczelni lub instytutów naukowo-badawczych nadzorowanych przez powołany w tym celu komitet doradczy, w skład którego wchodzą międzynarodowi eksperci.
Jak podaje Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, budowa pierwszego takiego ośrodka naukowego w Krakowie może stać się motorem rozwoju technologii informacyjnych w Polsce, a także przyczynić się do innowacyjności gospodarki w kraju. - Centrum SOLARIS będzie otwarte dla wszystkich grup badawczych nie tylko z Polski. Będzie to pierwsza w tej części Europy multidyscyplinarna infrastruktura badawcza, działająca 24 godziny na dobę. Badania będą mogły się rozpocząć już na początku 2015 roku - informuje Centrum.
Podczas spotkania w Stalowej Woli naukowcy będą dyskutować na temat rodzaju linii synchrotronowych i ich parametrów. Uczestnikami debaty będą pracownicy zespołu SOLARIS: prof. dr hab. Marek Stankiewicz, dr Adriana Wawrzyniak, dr Marcin Zając oraz mgr inż. Piotr Goryl, którzy szczegółowo omówią stan zaawansowania prac związanych z uruchomieniem synchrotronu.
W programie sympozjum przewidziano m.in. zwiedzanie Laboratoriów Inkubatora Technologicznego w Stalowej Woli, a także panel dyskusyjny dotyczący polskiego synchrotronu, a stanu polskich badań materiałowych.
Organizatorzy zapowiadają, że materiały z sympozjum ukażą się w specjalnym wydaniu pisma X-Ray Spectrometry.
Więcej informacji na temat sympozjum można znaleźć na stronie: http://www.synchrotronowa.stalwol.pl.
PAP - Nauka w Polsce