Serwis informacyjny
Polska może stać się europejskim centrum naukowym technologii jądrowych
Data dodania: środa, 2006.09.13, autor: nuclear.pl
Przedstawiciele wiodących światowych dostawców paliw i elektrowni nuklearnych: PBMR, Westinghouse Electric Company oraz Thorium Power, będą omawiali z polskimi naukowcami oraz decydentami możliwości budowy elektrowni nuklearnych w Polsce, jak również innych obiektów przemysłowych, w celu wytwarzania paliwa jądrowego.
Serie spotkań, w dniach 11-12 września 2006, zagranicznych specjalistów z polskimi przedstawicielami Instytutu Energii Atomowej (IEA) w Świerku k. Warszawy oraz Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, będą stanowić istotny wkład do rozmów na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski. Mieszczą się one również w strategii polskiego rządu dotyczącej zbadania nowych źródeł energii, zanim rozpoczęta zostanie budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Nowym pomysłem jest wykorzystanie technologii jądrowej do wzmocnienia pozycji Śląska i przemysłu węglowego. Śląski węgiel kamienny, poza tym, że jest wykorzystywany jako paliwo w elektrowniach opalanych węglem, może być przerabiany na benzynę i olej napędowy do samochodów. Dzięki wykorzystaniu ciepła z reaktora nuklearnego, stanie się alternatywą dla pochodzącej z zagranicy ropy naftowej oraz importowanego gazu ziemnego. Reaktory nuklearne II i III generacji mogą produkować energię elektryczną, która wykorzystywana będzie w Polsce lub eksportowana poprzez sieć elektroenergetyczną.
Przedstawiciele wiodących światowych producentów i dostawców paliw oraz elektrowni jądrowych: PBMR (Pebble Bed Modular Reactor), Westinghouse oraz Thorium Power, wraz ze specjalistami ds. zarządzania inwestycjami infrastrukturalnymi z Crowley Infrastructure Development Group (CIDG), rozmawiać będą z polskimi naukowcami z IEA i GIG oraz decydentami na temat możliwości wdrożenia zaawansowanych technologii jądrowych
w elektrowniach i obiektach produkcji paliw, oraz procesu gazyfikacji węgla kamiennego. Spotkania będą poświęcone w szczególności analizie możliwości umieszczenia w IEA w Świerku k. Warszawy reaktora PBMR o mocy 165 MW, co nie tylko zapoczątkowałoby badania i testowanie technologii, prowadzenie prac badawczych
i eksperymentów z wykorzystaniem energii cieplnej z reaktora, ale umożliwiłoby również wyszkolenie kadr na potrzeby polskiej energetyki jądrowej w perspektywie kilku - kilkunastu lat.
W Katowicach omawiany będzie „Innowacyjny Program Rozwoju dla Śląska: paliwa z węgla”. Torowe technologie nuklearne mogą znacznie wzmocnić pozycję Śląska i przemysłu węglowego. Technologia PBMR oraz wiedza fachowa naukowców z GIG umożliwiłyby rozwój technologii inżynierii nuklearnej, wykorzystywanych w celu gazyfikacji i produkcji wodoru. Oznacza to możliwość produkcji paliw płynnych, oleju napędowego i benzyny, z węgla. Osiągnięcie tych celów na potrzeby produkcji energii oraz skraplania i gazyfikacji węgla przemysłowego, będzie wiązać się z budową na Śląsku przemysłowego obiektu nuklearnego, składającego się z czterech jednostek o łącznej wydajności 660MW.
Pozostałe tematy spotkań to budowa w Polsce elektrowni jądrowych Westinghouse AP-1000 oraz wykorzystanie paliwa jądrowego technologii Thorium Power. Kluczowym tematem finansowania budowy reaktorów i przemysłu nuklearnego, w tym możliwości wykorzystania środków Unii europejskiej i inwestycji zagranicznych, będzie dyskusja z udziałem ekspertów z CIDG.
