Serwis informacyjny

OSGE podpisało umowy z kanadyjskimi firmami Aecon i AtkinsRealis

Data dodania: sobota, 29 czerwca 2024, autor: nuclear.pl

Orlen Synthos Green Energy poinformowało o podpisaniu wczoraj umowy o współpracy z Aecon i AtkinsRéalis – firmami odpowiedzialnymi za budowę pierwszego na świecie reaktora BWRX-300 w Kanadzie oraz umowę czterostronną z GE Hitachi Nuclear Energy, Aecon i AtkinsRéalis

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

OSGE, kanadyjskie Aecon i AtkinsRéalis oraz amerykańskie GE Hitachi będą współpracować w celu usprawnienia i przyspieszenia programu wdrożenia małych reaktorów modułowych BWRX-300 w Polsce. Czterostronna umowa o współpracy pomiędzy tymi firmami oraz dwie umowy bilateralne zostały podpisane w Warszawie, przy udziale Mary Ng - Minister Promocji Eksportu, Handlu Międzynarodowego i Rozwoju Gospodarczego Kanady oraz J.E. Catherine Godin - Ambasador Kanady w Polsce.

OSGE pracuje nad wdrożeniem małych reaktorów modułowych SMR opartych na technologii BWRX-300 zaprojektowanej przez GE Hitachi. Pierwszy reaktor BWRX-300 na świecie zostanie zbudowany w Kanadzie, dlatego doświadczenia zebrane podczas projektu referencyjnego mają kluczowe znaczenie dla programu budowy w Polsce realizowanego przez OSGE.

Stronami czterostronnej umowy są OSGE oraz firmy zaangażowane w projekt BWRX-300 w Kanadzie: Aecon – firma odpowiadająca za budowę reaktora; AtkinsRéalis - inżynier projektu; GE Hitachi - projektant technologii. Ponadto OSGE zawarło dwie ramowe umowy wykonawcze z Aecon i AtkinsRéalis. Są to szczegółowe umowy dwustronne dotyczące wsparcia w obszarach związanych z budową elektrowni jądrowej BWRX-300. Dla OSGE szczególnie ważne jest korzystanie z budowanego przez dziesięciolecia doświadczenia w obszarach, w których polskie przedsiębiorstwa budowlane i inżynieryjne nie posiadają jeszcze kompetencji wymaganych do realizacji projektów energetyki jądrowej.

Transfer doświadczeń od kanadyjskich partnerów zapewni OSGE specjalistyczną wiedzę inżynieryjną oraz budowlaną niezbędną do opracowania i zbudowania docelowego modelu współpracy z przyszłymi wykonawcami, jak również w przygotowaniach do finalnego wyboru tych wykonawców. Nie są to porozumienia o wyborze podmiotów do budowy reaktorów BWRX-300 w Polsce.

Efekty prac realizowanych na bazie zawartych umów będą wykorzystane przez OSGE na potrzeby przygotowania takich opracowań jak: wniosek o zezwolenie na budowę, wstępny raport bezpieczeństwa, raport o odziaływaniu na środowisko, plan zagospodarowania terenu.

OSGE planuje budowę floty reaktorów GE-Hitachi BWRX-300 w Polsce. W maju 2023 spółka otrzymała od Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki pozytywną opinię ogólną dotyczącą wybranych założeń technicznych dla technologii reaktora BWRX-300. Jest to element procesu przedlicencyjnego. W grudniu 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla realizacji inwestycji w sześciu lokalizacjach: oprócz Stawów Monowskich to jeszcze Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków Nowa Huta i Stalowa Wola – Tarnobrzeg.


Podziel się z innymi


Komentarze