Serwis informacyjny

W tym roku Westinghouse dostarczy nowe paliwo do czeskich elektrowni jądrowych

Data dodania: wtorek, 5 marca 2024, autor: nuclear.pl

Jak poinformował Marek Sviták, rzecznik prasowy czeskiego koncernu energetycznego ČEZ, pod koniec tego roku do Elektrowni Jądrowej Dukovany powinna dotrzeć pierwsza partia zestawów paliwowych produkowanych przez Westinghouse.

Planowe dostawy do Elektrowni Temelín nastąpią kilka miesięcy później. - Dywersyfikacja dostaw paliw jest jednym z kluczowych kroków w kierunku dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Czech - przekazał Sviták. Jednocześnie nowe paliwo pozwoli na przejście na wydłużone kampanie paliwowe we wszystkich czeskich blokach jądrowych.

Już w 2019 roku operatorzy Elektrowni Jądrowej Temelín załadowali do rdzenia reaktora 1. bloku sześć testowych zestawów paliwowych Westinghouse. Posłużyły one do weryfikacji ich właściwości, a także do przygotowania specyfikacji paliwa, które elektrownia po raz pierwszy rozpocznie magazynować w pierwszej połowie przyszłego roku.

– Nieco wcześniej, bo pod koniec tego roku, Westinghouse przywiezie nam do Dukovan zestawy paliwowe. Obecnie kończymy rozbudowę naszych magazynów i prawdą jest, że będziemy utrzymywać zapasy przez co najmniej trzy lub więcej lat - powiedział Bohdan Zronek, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Energetyki Jądrowej.

- Dostarczyliśmy już ponad 1500 zespołów paliwowych do reaktorów WWER-1000, które już teraz działają bezproblemowo i zgodnie z oczekiwaniami. Planujemy sprowadzić do Dukovan najnowszą wersję, opartą na projekcie zestawów paliwowych zaprojektowanych dla reaktorów WWER-440, które są już używane przez Rówieńską Elektrownię Jądrową na Ukrainie. Wierzymy, że odniesie on taki sam sukces - dodał Tarik Choho, prezes Westinghouse Nuclear Fuel.

Pod koniec ubiegłej dekady koncern energetyczny ČEZ rozpoczął prace nad zwiększeniem liczby dostawców. Na podstawie ogłoszonego w 2018 r. przetargu, w 2022 r. podpisano kontrakt na dostawę zestawów paliwowych dla elektrowni Temelín z Westinghouse i Framatome, następnie, w 2023 roku, kontrakt z Westinghouse dla Dukovan.

fot. ČEZ


Podziel się z innymi


Komentarze