Serwis informacyjny

Stan krytyczny reaktora 4. bloku Elektrowni Jądrowej Vogtle

Data dodania: czwartek, 15 lutego 2024, autor: nuclear.pl

Firma Georgia Power poinformowała wczoraj, że reaktor AP1000 w 4. bloku Elektrowni Jądrowej Vogtle położonej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia bezpiecznie osiągnął po raz pierwszy stan krytyczny.

Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl
Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl

Osiągnięcie pierwszej krytyczności jest kluczowym krokiem podczas sekwencji testów rozruchowych i pokazuje, że operatorzy bezpiecznie rozpoczęli reakcję jądrową w rdzeniu reaktora.

Reaktor osiąga stan krytyczny, gdy reakcja rozszczepienia staje się samopodtrzymująca. Osiągnięcie tego stanu jest niezbędne do kontynuacji rozruchu bloku w celu wytworzenia wystarczającej ilości ciepła "jądrowego" do produkcji energii elektrycznej.

Teraz, gdy reaktor bloku nr 4 osiągnął stan krytyczny, operatorzy będą w dalszym ciągu zwiększać moc, aby po przeprowadzeniu kolejnych testów na różnych poziomach mocy, uruchomić turbinę i dokonać synchronizacji generatora z siecią elektryczną, a także rozpocząć produkcję energii elektrycznej. Następnie w kilku etapach moc bloku będzie zwiększana, ostatecznie osiągając 100% mocy nominalnej.

Budowa 3. bloku rozpoczęła się w marcu 2013 roku, a czwartego bloku - w listopadzie tego samego roku. Reaktor 3. bloku po raz pierwszy osiągnął krytyczność 1 marca 2023 roku i został przekazany do komercyjnej eksploatacji 31 lipca 2023 roku. Załadunek paliwa do 4 bloku miał miejsce w sierpniu ub.r.


Podziel się z innymi


Komentarze