Serwis informacyjny

Rozpoczął się załadunek paliwa w 4. bloku Elektrowni Jądrowej Vogtle

Data dodania: piątek, 18 sierpnia 2023, autor: nuclear.pl

Westinghouse Electric Company poinformował o osiągnięciu kolejnego kamienia milowego na budowie 4. bloku Elektrowni Jądrowej Vogtle wyposażonego w reaktor AP1000®.

Elektrownia jądrowa AP1000, fot. Westinghouse Nuclear
Elektrownia jądrowa AP1000, fot. Westinghouse Nuclear

- Rozpoczął się załadunek paliwa do nowego reaktora Westinghouse AP1000® w bloku nr 4 elektrowni Vogtle w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia. To ważny dzień dla Southern Nuclear Company, Georgia Power i partnerów projektu. Blok nr 3 elektrowni Vogtle rozpoczął działalność komercyjną 31 lipca - poinformowano w komunikacie.

W maju zakończono gorące testy funkcjonalne bloku nr 4 – szóstego na świecie reaktora AP1000, który zostanie uruchomiony komercyjnie. Uruchomienie ma nastąpić jeszcze w tym roku lub w pierwszym kwartale 2024. Zaawansowane paliwo jądrowe dla bloku nr 4 zostało wyprodukowane w zakładzie produkcji paliwa Westinghouse Columbia w Karolinie Południowej w USA.

- Elektrownia Jądrowa Vogtle jest na dobrej drodze do stania się największym źródłem bezemisyjnej energii w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy bardzo dumni, że nasza zaawansowana, najlepsza w swojej klasie technologia AP1000, to umożliwia – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse.

Bloki AP1000 w elektrowni Vogtle, zlokalizowanej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia w USA, to reaktory wodne ciśnieniowe generacji III+ z w pełni pasywnymi systemami bezpieczeństwa, modułową konstrukcją i najmniejszą na rynku powierzchnią przypadającą na MWe.


Podziel się z innymi


Komentarze