Serwis informacyjny

Blok 3 Elektrowni Jądrowej Vogtle po raz pierwszy osiąga 100% mocy

Data dodania: wtorek, 30 maja 2023, autor: nuclear.pl

Georgia Power ogłosiła wczoraj, 29 maja 2023 roku, że 3. blok Elektrowni Jądrowej Vogtle bezpiecznie osiągnął poziom 100 procent mocy, co stanowi kolejny kamień milowy w kierunku jego komercyjnej eksploatacji.

3. blok Elektrowni Jądrowej Vogtle, fot. Georgia Power
3. blok Elektrowni Jądrowej Vogtle, fot. Georgia Power

- Gdy wchodzimy w końcowe etapy testów rozruchowych, osiągnięcie 100% mocy po raz pierwszy jest ekscytującym kamieniem milowym. Mówi nam, że jesteśmy blisko bezpiecznego ukończenia bloku i jego uruchomienia, w celu zasilania gospodarstw domowych i firm w Georgii niezawodną, bezemisyjną energią przez nadchodzące dziesięciolecia - powiedziała Kim Greene, prezes i dyrektor generalna Georgia Power.

Zgodnie z programem testów podczas podnoszenia mocy, testy na poziomie 100 procent mocy koncentrują się na sprawdzenia działania reaktora, systemów sterowania elektrownią i systemów wsparcia. Parametry bloku są monitorowane w różnych warunkach, a dane są gromadzone i oceniane przez inżynierów budowy.

Po pomyślnym zakończeniu wszystkich testów rozruchowych 3. blok Elektrowni Jądrowej Vogtle rozpocznie eksploatację komercyjną, co jest planowane na czerwiec 2023 roku.

W maju 2023 roku na budowanym bliźniaczym 4. bloku zakończono gorące testy funkcjonalne, oraz dostarczono 157 zestawów paliwowych niezbędnych do bezpiecznego i niezawodnego uruchomienia bloku. Po dostarczeniu zespoły są wyjmowane z beczek transportowych i przenoszone do obszaru obsługi paliwa, gdzie są sprawdzane i bezpiecznie składowane w magazynie paliwa przed ich załadunkiem do rdzenia, co powinno nastąpić jeszcze w tym roku.


Podziel się z innymi


Komentarze