Serwis informacyjny

EDF powołało spółkę zależną NUWARD w celu przyspieszenia rozwoju SMR NUWARD™

Data dodania: piątek, 31 marca 2023, autor: nuclear.pl

Francuski koncern EDF poinformował o utworzeniu spółki zależnej NUWARD, która ma na celu przyspieszenie rozwoju małego reaktora modułowego SMR NUWARD™ opracowywanego przez koncern.

W założeniu EDF NUWARD™ ma stać się europejskim liderem w technologii małych reaktorów modułowych, dostarczając na światowy rynek niskoemisyjną, niezawodną i przystępną cenowo energię. Zgodnie z założeniami EDF rozpoczęcie budowy referencyjnego bloku na rozpocząć się we Francji w 2030 roku, po zakończeniu fazy projektowania koncepcyjnego.

- Utworzenie spółki zależnej NUWARD będzie silnym bodźcem do rozwoju naszych produktów. Dążymy do zwiększenia tempa wdrożenia, aby dostarczyć rozwiązanie NUWARD™ SMR na czas, aby spełnić oczekiwania rynku dotyczące pierwszego betonu jądrowego już w 2030 roku - powiedział Renaud Crassous, prezes NUWARD.

Spółka zależna NUWARD będzie kontynuować współpracę, w trwającej obecnie podstawowej fazie projektowania reaktora, z dotychczasowymi partnerami (CEA, TechnicAtome, Naval Group) oraz nowymi którzy dołączyli do projektu w zeszłym roku (Framatome i Tractebel).

Zgodnie z francuskim procesem licencjonowania dokumentacja projektowa i bezpieczeństwa (DOS) ma zostać przedłożona francuskiemu urzędowi ds. bezpieczeństwa jądrowego (ASN) w lipcu 2023 roku. NUWARD będzie również współpracować z władzami Francji w celu oceny i wyboru możliwych lokalizacji dla referencyjnego bloku we Francji.

NUWARD™ SMR to projekt elektrowni jądrowej o mocy 340 MWe z dwoma niezależnymi zintegrowanymi reaktorami PWR o mocy 170 MWe każdy umieszczonymi w jednym budynku.

Na zdjęciu wizualizacja elektrowni NUWARD™ SMR, fot. EDF


Podziel się z innymi


Komentarze