Serwis informacyjny

Drugi blok Elektrowni Jądrowej Temelín rozpoczął dostarczanie energii do sieci przesyłowej

Data dodania: piątek, 16 września 2022, autor: nuclear.pl

Rzecznik prasowy czeskiego koncernu CEZ poinformował, iż we wtorek, po trzech dniach od uruchomienia, energię elektryczną zaczął dostarczać do sieci drugi blok Elektrowni Jądrowej Temelín.

Elektrownia jądrowa Temelin, fot. CEZ
Elektrownia jądrowa Temelin, fot. CEZ

Operatorzy podłączyli blok do sieci przesyłowej przy mocy 50% mocy nominalnej po przestoju związanym z wymianą 42 ze 163 zestawów paliwowych i przeglądzie istotnych dla bezpieczeństwa systemów elektrowni. Łącznie w ciągu dwóch miesięcy przestoju zrealizowano ponad piętnaście tysięcy operacji, w tym sześćdziesiąt działań inwestycyjnych.

Obecnie specjaliści elektrowni czekają na testy przy 80% mocy reaktora i weryfikację poprawności działania urządzeń zarówno w części jądrowej, jak i niejądrowej.

- Są to standardowe kontrole podczas rozruchu bloku po planowym wyłączeniu. Musimy mieć absolutną pewność, że blok jest w 100% gotowy do dalszej eksploatacji. Dlatego też reaktor osiągnie pełną moc zaledwie cztery dni po uruchomieniu i ocenie wszystkich niezbędnych kontroli - powiedział Jan Kruml, dyrektor Elektrowni Jądrowej Temelín.

- Mamy za sobą pięć z sześciu przestojów [w tym roku]. Pozostaje ostatni przestój trzeciego bloku w Dukovanach. Robimy wszystko, aby bloki jądrowe były gotowe na zimę i znacząco przyczyniły się do pokrycia potrzeb energetycznych Czech – powiedział Bohdan Zronek, członek rady dyrektorów CEZ i dyrektor pionu energetyki jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze