Serwis informacyjny

3. blok Elektrowni Jądrowej Karaczi rozpoczął komercyjną eksploatację

Data dodania: środa, 20 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

China National Nuclear Corporation poinformowała, iż 18 kwietnia 2022 roku 3. blok Elektrowni Jądrowej Karaczi w Pakistanie, wyposażony w rektor Hualong One, przeszedł ostatnie testy i wszedł do komercyjnej eksploatacji.

W ceremonii udział wzięli przedstawiciele CNNC i Pakistańskiej Komisji Energii Atomowej (PAEC), w tym przewodniczący CNNC Gu Jun i przewodniczący PAEC Ali Raza.

- Podczas spotkania zarówno Chiny, jak i Pakistan wyraziły pogląd, że energia jądrowa odgrywa coraz ważniejszą rolę w promowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego Pakistanu, poprawie warunków życia ludzi oraz promowaniu ekologicznej i niskoemisyjnej transformacji – czytamy w oświadczeniu CNNC.

Budowa 3. bloku Elektrowni Jądrowej Karaczi, drugiego z dwóch bloków Hualong One w Pakistanie, rozpoczęła się w maju 2016 roku. Gorące testy funkcjonalne bloku 3, symulujące temperatury i ciśnienia, którym poddawane są systemy reaktorów podczas normalnej pracy zostały zakończone 4 listopada zeszłego roku. Reaktor osiągnął pierwszą krytyczność 21 lutego i został podłączony do sieci 4 marca. Blok o mocy 1100 MW osiągnął po raz pierwszy 100% mocy 31 marca.

Drugi blok energetyczny EJ Karaczi został oddany do komercyjnej eksploatacji na początku maja ubiegłego roku. Bloki te są pierwszymi jednostkami eksportowymi Hualong One chińskiej korporacji CNNC, które są również promowane na rynku międzynarodowym jako HPR1000.

CNNC zauważyło, że drugi i trzeci blok Karaczi zapewnią Pakistanowi blisko 20 miliardów kWh czystej energii elektrycznej rocznie, zaspokajając roczne zapotrzebowanie 2 milionów ludności. Bloki te zmniejszą również zużycie węgla o 6,24 mln ton rocznie, redukując emisję dwutlenku węgla o 16,32 mln ton.

W Elektrowni Jądrowej w Karaczi wcześniej eksploatowano pierwszy w Pakistanie mały kanadyjski reaktor ciężkowodny o mocy 90 MW, który po 50 latach eksploatacji został zamknięty w 2021 roku.

Dotychczas energetyka jądrowa zapewniała około 8% miksu energetycznego Pakistanu za pośrednictwem pięciu bloków: czterech bloków CNP-300 zbudowanych również przez chińską CNNC w Elektrowni Jądrowej Chashma w Pendżabie oraz 2. bloku Elektrowni Jądrowej Karaczi.


Podziel się z innymi


Komentarze