Serwis informacyjny

Republika Południowej Afryki wybuduje nowy reaktor badawczy

Data dodania: wtorek, 8 lutego 2022, autor: nuclear.pl

South African Nuclear Energy Corporation (NECSA), południowoafrykańska państwowa korporacja prowadząca ośrodek badań jądrowych w Pelindabie, wystosowała zapytanie o informacje do wykonawców zainteresowanych dostarczeniem nowego reaktora badawczego dla RPA.

Zapytanie dotycz zarówno zagadnień technicznych, jak i propozycji w zakresie finansowania inwestycji. Zainteresowane strony otrzymały 30 dni na odpowiedź.

Nowy reaktor, nazywany MPR (ang. Multipurpose Reactor – reaktor wielofunkcyjny) ma zastąpić 56-letni reaktor Safari-1 o mocy cieplnej 20 MW. Sarari-1, zbudowany we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w ramach inicjatywy „Atoms for Peace”, obok celów badawczych, realizuje także produkcję izotopów medycznych, w szczególności Mo-99, będąc jego najważniejszym źródłem w Afryce i jednym z ważniejszych na świecie. Obecnie planowane jest wycofanie go z eksploatacji w roku 2030.

Jeśli chodzi o nowy MPR, zgodnie z zawartym w opublikowanych dokumentach harmonogramem projektu, w kwietniu b.r. ma rozpocząć się opracowanie projektu koncepcyjnego nowej instalacji. Rozpoczęcie budowy reaktora planowane jest na marzec 2025 roku.

Wystosowane przez NECSA zapytanie dotyczy nie tylko samego reaktora, ale także zakładu produkcji paliwa i tarcz do napromieniania, zakładu ekstrakcji izotopów i instalacji doświadczalnej do badania paliw jądrowych i materiałów.

Na zdjęciu ośrodek badawczy NECSA w Pelindabie z reaktorem Safari-1 (fot. JMK via Wikipedia)

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze