Serwis informacyjny

Rozpoczęto budowę chińskiej Elektrowni Jądrowej San’ao

Data dodania: środa, 5 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

30 grudnia rozpoczęto wylewanie betonu na budowie drugiego bloku Elektrowni Jądrowej San’ao (nazywanej również jako Sanaocun).

Rozpoczęcie prac betonowych na bloku nr 2 EJ San’ao; w głębi widoczna budowa bloku nr 1, fot. CGN
Rozpoczęcie prac betonowych na bloku nr 2 EJ San’ao; w głębi widoczna budowa bloku nr 1, fot. CGN

Przygotowania do budowy Elektrowni Jądrowej San’ao rozpoczęto w 2015 roku. Początkowo przewidywano, że najpierw powstaną tam dwa bloki z reaktorami Westinghouse AP1000, jednak potem inwestor zdecydował się na wykorzystanie rodzimej technologii Hualong One.

We wrześniu 2020 roku Rada Państwa zatwierdziła realizację pierwszej fazy inwestycji złożonej z dwóch bloków, prace betonowe przy pierwszym z nich rozpoczęto rok temu, w ostatnim dniu grudnia 2020 roku.

Obecnie budowane dwie jednostki mają wejść do eksploatacji odpowiednio w 2026 i 2027 roku. Docelowo planowana jest realizacja sześciu bloków, które mają wytwarzać 52,5 TWh energii elektrycznej rocznie.

EJ San’ao jest pierwszą w ChRL elektrownią jądrową, w której udziały objął kapitał prywatny. Udział ten nie jest wielki: Geely Maijie Investment Group posiada 2% spółki celowej Cangnan Nuclear Power. Pozostałe udziały podzielone są pomiędzy podmioty państwowe, z wiodącą rolą CGN.

W chwili obecnej, po synchronizacji 6. bloku Fuqing i rozpoczęciu budowy 2 bloku EJ San’ao oraz 4 bloku EJ Changjiang, w Chinach budowanych jest osiemnaście bloków jądrowych. Co ciekawe, w statystykach systemu PRIS Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nie są wciąż uwzględnione cztery z nich, których budowa rozpoczęła się już według dostępnych informacji wiele miesięcy temu.

Dwa z nich to reaktor prędki Xiapu-2 oraz prototypowy SMR w Chiangjiang. Tu może chodzić o cały czas niezaktualizowane dane za ostatnie miesiące 2021 roku, jednak ciekawszy jest przypadek dwóch bloków w EJ Shidaowan. Są to prototypowe jednostki z reaktorami CAP1400, czyli chińską powiększoną wersją Westinghouse AP1000.

Władze chińskie jak do tej pory nie potwierdziły „pierwszego betonu” jednak analiza zdjęć satelitarnych o jakiej informuje World Nuclear Association wskazuje, że są one realizowane co najmniej od odpowiednio czerwca 2019 i kwietnia 2020, a do pierwszego bloku dostarczono już m.in. wytwornice pary.


Podziel się z innymi


Komentarze