Serwis informacyjny

Cztery nowe bloki jądrowe zostaną zbudowane w Rosji

Data dodania: poniedziałek, 29 czerwca 2020, autor: nuclear.pl

Jak ogłosił Rosatom, rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy nowych bloków jądrowych w obwodzie leningradzkim i smoleńskim. Odpowiednią decyzję podpisał dyrektor generalny rosyjskiej korporacji jądrowej Rosatom Alexei Likhachev po spotkaniu w sprawie organizacji pracy nad budową nowych bloków w Federacji Rosyjskiej i wyznaczeniu osób odpowiedzialnych za realizację projektów inwestycyjnych.

Projekt elektrowni jądrowej z reaktorem WWER-TOI, fot.Rosenergoatom
Projekt elektrowni jądrowej z reaktorem WWER-TOI, fot.Rosenergoatom

Zgodnie z podjętą decyzją kolejne dwa bloki wyposażone w reaktory WWER-1200 powstaną w Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej 2, a w Smoleńskiej Elektrowni Jądrowej 2 dwa bloki z reaktorami WWER-TOI, podobnymi do tych obecnie powstających w Kurskiej Elektrowni Jądrowej 2. Powstające bloki zastąpią moce wytwórcze, przewidzianych do wycofania z eksploatacji w następnej dekadzie, reaktorów RBMK-1000.

- Rosyjska energia jądrowa osiągnęła ten stan dzięki nowo opracowanym typom elektrowni jądrowych - WWER-1200 i WWER-TOI. Projekty te są z powodzeniem wdrażane nie tylko w Rosji, ale także za granicą. Wykorzystują najbardziej zaawansowane osiągnięcia, które spełniają wszystkie współczesne międzynarodowe wymogi bezpieczeństwa - zauważył Aleksiej Lichaczew, komentując decyzję o budowie nowych bloków.

Należy zauważyć, że ogłoszone właśnie projekty są zgodne z ogólnym schematem umieszczania obiektów elektroenergetycznych do 2035 roku, zatwierdzonym przez rząd Federacji Rosyjskiej.

Funkcję wykonawcy technicznego dla obu projektów inwestycyjnych będzie pełnił koncern Rosenergoatom, a funkcję generalnego projektanta Atomproekt JSC (dla Leningradzkiej EJ 2) i Atomenergoproekt JSC (dla Smoleńskiej EJ 2).

- Nowe bloki jądrowe zastąpią jednostki wyposażone w reaktory RBMK-1000, których żywotność zakończy się w następnej dekadzie. Według wstępnych szacunków, budowa dwóch elektrowni jednocześnie stworzy do 15 tysięcy nowych miejsc pracy, zapewni regularne wpływy podatkowe do budżetów regionalnych i lokalnych - powiedział Andrei Petrov, dyrektor generalny koncernu Rosenergoatom.

Do końca tego roku zostanie przygotowany projekt prac przygotowawczych placu budowy nowych bloków energetycznych nr 3 i 4 z Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej 2. Na miejscu przyszłej budowy planowane jest zbudowanie tymczasowych zapleczy budowlanych oraz bazy przemysłowej. W latach 2020-2022 odbędą się wysłuchania publiczne dotyczące uzasadnienia pozwoleń i oceny oddziaływania na środowisko. Do 2022 roku zakłada się przeprowadzenie weryfikacji głównego projektu budowlanego.

Nowe jednostki Smoleńskiej Elektrowni Jądrowej 2 wyposażonych w reaktory WWER-TOI o łącznej mocy 2510 megawatów zostaną zbudowane 6 km od istniejącej infrastruktury Smoleńskiej EJ. Do końca 2020 roku planowane jest opracowanie i zatwierdzenie planu działania dla projektu inwestycyjnego oraz otwarcie finansowania projektu.


Podziel się z innymi


Komentarze