Serwis informacyjny

Czy jest decyzja o budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej?

Data dodania: czwartek, 3 sierpnia 2017, autor: nuclear.pl

Jak poinformował dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna" w ostatnich dniach zapadła decyzja co do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Niestety wciąż jest kilka niewiadomych: jak budować i z czyich pieniędzy.

Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl
Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl

Jak udało się ustalić "DGP" Ministerstwo Rozwoju chciałoby dokonać zakupu technologii od Francuzów. Chodzi o elektrownie generacji III+ wyposażone w reaktory EPR, to mógłby ocieplić relacje gospodarcze z Paryżem.

Ministerstwo Energii natomiast w ostatnim czasie informowało o podjęciu współpracy z Koreańczykami i Chińczykami. Niestety reaktoy chińskie i koreańskie nie funkcjonują jeszcze w Europie i wymagałyby przeprowadzenia pełnej certyfikacji.

Niestety informacje te nie zostały potwierdzone przez źródła nuclear.pl w Ministerstiwe Energii. Również w wywiadzie dla wnp.pl minister energii Krzysztof Tchórzewski zaprzeczył jakoby decyzja już zapadła. - Intensywnie zajmujemy się tym tematem, ale decyzji jeszcze nie ma. Żeby uzyskać polityczną akceptację rządu, trzeba dołączyć dodatkowe załączniki do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl minister Tchórzewski.

Budowa reaktora o mocy 1000 MWe to szacunkowy koszt ok. 16 mld zł, przy czym minister energii Krzysztof Tchórzewski wykluczył finansowanie z budżetu państwa oraz kontrakty różnicowe.

PGE EJ1, spółka powołana do budowy elektrowni jądrowej, prowadzi badania lokalizacyjne i środowiskowe dla dwóch potencjalnych lokalizacji: "Lubiatowo-Kopalino" i "Żarnowiec" w województwie pomorskim. Badania prowadzone są przy udziale wykonawcy spółki ELBIS, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej PGE, zostaną zakończone w 2020 roku otrzymaniem decyzji lokalizacyjnej.


Podziel się z innymi


Komentarze