Serwis informacyjny

Białoruś wymienia korpus reaktora jądrowego

Data dodania: piątek, 19 sierpnia 2016, autor: rynekinfrastruktury.pl

Władze białoruskie poinformowały o wymianie korpusu reaktora powstającej koło Ostrowca elektrowni jądrowej. Powodem ma być uszkodzenie konstrukcji, do którego doszło podczas budowy.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

Międzyresortowa komisja ds. budowy elektrowni jądrowej na Białorusi uznała, że konieczna jest wymiana korpusu reaktora powstającej obecnie siłowni. O tej decyzji poinformowało białoruskie Ministerstwo Energetyki.

Już wcześniej niezależne media białoruskie informowały o wypadku, do którego miało dojść na terenie budowy elektrowni. W nocy z 9 na 10 lipca, podczas przygotowań do instalacji korpusu reaktora, 330-tonowa konstrukcja została rzekomo upuszczona z wysokości około 4 m na skutek zerwania się z dźwigu. Korpus reaktora miał zostać wtedy uszkodzony.

– Nieprzewidziana sytuacja zaistniała na miejscu przechowywania korpusu reaktora białoruskiej elektrowni jądrowej, podczas przeprowadzania ciężkich prac jego przemieszczania w płaszczyźnie horyzontalnej – mówił, cytowany przez Forsal.pl, przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Energetyki. Jak jednak twierdzą przedstawiciele państwowej spółki rosyjskiej Rosatom, zdarzenie nie spowodowało żadnych zniszczeń.

Pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje właśnie około 50 km od Wilna, koło miasta Ostrowiec (biał. Astrawiec). Elektrownia ma być zasilana przez dwa rosyjskie reaktory o mocy 1200 MWe każdy. Koszty budowy szacowane są na 11 mld dolarów. Pierwszy blok białoruskiej elektrowni jądrowej ma zostać oddany do eksploatacji pod koniec 2018 roku, natomiast drugi – w połowie 2020 roku.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze