Serwis informacyjny
Wykład "Nowoczesne metody radioterapii nowotworów"
Data dodania: środa, 5 czerwca 2013, autor: seren.org.pl
W dniu 4 czerwca 2013, staraniem WIN Polska, odbył się w Muzeum Nurkowania w Warszawie wykład dr Anny Wysockiej-Rabin dotyczący "Nowoczesnych Metod Radioterapii Nowotworów".

Zgromadzeni słuchacze, mieli możliwość dowiedzieć się, jakie jest zagrożenie chorobami nowotworowymi, a także jakimi środkami dysponuje współczesna medycyna w walce z różnymi rodzajami i typami nowotworów.
Według najnowszych prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2030 r. w 184 krajach na raka będzie chorować 22,2 mln ludzi, a 13,2 mln niestety umrze z powodu tej choroby. To o 75 proc. więcej niż w 2008 r. gdy chorobę nowotworową wykryto u 12,7 mln osób na świecie z czego 7,6 mln osób zmarło. Według prognoz w Polsce w 2025 r. zachorowalność na raka zwiększy się o 40 proc.
Pocieszające jest, że wraz ze wzrostem zachorowań udaje się uratować coraz więcej chorych. W USA, aż u dwóch spośród trzech chorych na raka uzyskuje się tzw. pięcioletnie przeżycie (według definicji "pięcioletnie przeżycia" to wyniki efektywności leczenia przeciwnowotworowego wyrażające się przeżyciem pacjentów 5 lat od czasu zdiagnozowania nowotworu). Skuteczność leczenia od lat 90. XX w. wzrosła o 18 proc. i nadal ma rosnąć.
W Polsce także odnotowuje się wzrost dotyczący skuteczności leczenia raka, choć w mniejszym stopniu niż w USA. "Pięcioletnie przeżycia" uzyskuje się u ponad 40 proc. chorych, 15 lat temu skuteczność ta sięgała zaledwie 25-30 proc.
Słuchacze mieli także, możliwość zapoznania się z takimi pojęciami jak radioterapia konformalna, radioterapia stereotaktyczna, radioterapia wiązkami o modulowanej intensywności, radioterapia śród-operacyjna, radioterapia hadronowa. Dowiedzieli się jak wygląda cała procedura medyczna związana z radioterapią, jak odbywa się przygotowanie pacjenta, planowanie leczenia, a następnie leczenie. Mogli także zgłębić tajniki budowy liniowych akceleratorów elektronów podstawowego narzędzia w walce z nowotworami oraz zapoznać się ze znacznie większymi urządzeniami jak cyklotrony i synchrotrony, które dostarczają wiązki protonów i jonów węgla C-12 dla radioterapii hadronowej.