Serwis informacyjny

Polacy będą produkować benzynę z węgla w EJ?

Data dodania: środa, 2006.07.19, autor: onet.pl

Nowoczesne reaktory jądrowe mogą posłużyć do produkcji benzyny z węgla. Technologię taką będą tworzyć polscy naukowcy. Uczeni chcą, aby ich projekt był finansowany w ramach funduszy europejskich i aby prototypowe urządzenia powstały w Polsce.

Jak wyjaśnił jeden z koordynatorów projektu, dr hab. Ludwik Pieńkowski, fizyk ze Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego, wydajna technologia jądrowo-węglowa mogłaby pozwolić Polsce na opłacalną produkcję m.in. paliw płynnych.

- Stosowane w świecie metody produkcji paliw płynnych z węgla wiążą się z emisją olbrzymich ilości dwutlenku węgla oraz rozrzutną gospodarką surowcową - zaznaczył Pieńkowski.

Według niego wykorzystując ciepło pochodzące z nowoczesnego, wysokotemperaturowego reaktora jądrowego można całkowicie wyeliminować emisję dwutlenku węgla przy produkcji paliw syntetycznych, a nawet zmniejszyć emisję CO2 z pobliskiej elektrowni węglowej, pracującej w symbiozie z reaktorem jądrowym.

Dwutlenek węgla, będący odpadem z elektrowni węglowej, może być, zamiast węgla, surowcem do produkcji paliwa.

- Drugim niezbędnym surowcem do produkcji paliw będzie wodór, uzyskany z rozkładu wody na wodór i tlen w procesie zasilanym przez ciepło z jądrowego reaktora wysokotemperaturowego. Elektrownia węglowa zużyje tlen z rozkładu wody w spalaniu węgla, co zwiększy efektywność zamiany węgla na elektryczność, bo umożliwi uzyskanie wyższych temperatur spalania - podkreślił fizyk.

Jak zaznaczył, spalanie węgla w elektrowni przy użyciu tlenu zamiast powietrza pozwoli ponadto wyeliminować emisję bardzo szkodliwego tlenku azotu.

Aby opracować wydajną symbiozę przemysłu chemicznego z energetyką jądrową, potrzebne są szeroko zakrojone badania naukowe. W tym celu powstało konsorcjum naukowe Wysokotemperaturowy Reaktor Jądrowy w Polsce, które we współpracy z zagranicznymi partnerami będzie ubiegać się o fundusze unijne w ramach 7-go Programu Ramowego.

W skład konsorcjum weszły m.in. Uniwersytet Śląski, Politechnika Wrocławska, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Wydział Paliw i Energii Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk czy Instytut Energii Atomowej w Świerku.

- Właśnie wystąpiliśmy do 7. Programu Ramowego UE z intencją, aby nasze Konsorcjum koordynowało europejski projekt »Hydrocarbon Fuel Production with Carbon Dioxide Recycling - Demonstration of Synergy Approach« (Produkcja paliw płynnych i recykling dwutlenku węgla - prezentacja możliwości synergii) - poinformował Pieńkowski.

Szczególnie ważnym dla członków konsorcjum postulatem jest, aby instalacje badawcze i prototypowe urządzenia zostały zbudowane na terenie Polski.

- Projekt ściągnie wtedy do Polski duże pieniądze na badania i najnowsze technologie europejskie. Taki projekt będzie lokomotywą technologiczną dla Polski, a nie jedynie cząstkowym udziałem polskich naukowców i inżynierów w badaniach realizowanych w Europie - zaznaczył Pieńkowski.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze