poprzednie « wiadomości (2611-2620) z 3832 » następneBlisko dwa lata trwać będzie przygotowanie Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) do pracy przy wyższych energiach. Eksperymenty przy zderzaczu wznowione będą w styczniu 2015 r. - o planach CERN mówi PAP prof. Agnieszka Zalewska, przewodnicząca Rady CERN.
czytaj więcejMinister środowiska RFN Peter Altimeier stwierdził w piątek, że jego kraj nigdy nie wróci do energetyki jądrowej. W ten sposób rozwiał wątpliwości ekspertów oceniających nisko szanse na realny zwrot energetyczny w Niemczech.
czytaj więcejW dniu 18 grudnia 2012 roku elektrownia jądrowa Paks na Węgrzech otrzymała od Węgierskiej Agencji Energii Atomowej (Országos Atomenergia Hivatal) przedłużenie na kolejne 20 lat licencji dla 1 bloku.
czytaj więcejWraz ze zmianą władzy nastąpiła zmiana w podejściu do energetyki jądrowej. Po katastrofie w elektrowni jądrowej w Fukushimie, która została zniszczona wskutek tsunami, władze japońskie wygasiły reaktory i ogłosiły moratorium na użycie energetyki jądrowej w Japonii.
czytaj więcejPolacy badają możliwość wykorzystania reaktorów jądrowych nie tylko do produkcji energii elektrycznej, ale także ciepła. W ciągu kilkunastu lat siłownie jądrowe mogą je dostarczać do np. energochłonnego przemysłu chemicznego. Na początku roku Komisja Europejska rozstrzygnie, czy naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych staną na czele międzynarodowego zespołu pracującego nad takimi badaniami.
czytaj więcejJak podały w swoich raportach bieżących Zarządy Spółek PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., KGHM Polska Miedź S.A., Tauron Polska Energia S.A. oraz ENEA S.A. w dniu 28 grudnia 2012 roku przedłużono termin obowiązywania Listu Intencyjnego z dnia 5 września 2012 roku dotyczącego uczestnictwa w przygotowaniu, budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej.
czytaj więcejW tym tygodniu w Narodowym Centrum Badań Jądrowych ruszyła dodatkowa produkcja molibdenu99, izotopu niezbędnego do produkcji leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych. W ten sposób naukowcy zapewnią ciągłość dostaw leków na rynku - dostarczą go Holendrom, którzy musieli wyłączyć swój reaktor badawczy. Dzięki temu pomoc otrzyma 300 tysięcy pacjentów na całym świecie. Polscy naukowcy opracowali też nowoczesne metody pozwalające na stworzenie nowych leków do terapii onkologicznej na świecie.
czytaj więcejcire.pl |
czwartek, 27 grudnia 2012 Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall zażądał od państwa niemieckiego 3,5 miliarda euro odszkodowania za zamknięcie w wyniku decyzji niemieckiego rządu należących do Szwedów a znajdujących się na terenie Niemiec dwóch elektrowni jądrowych. Szwedzki dziennik Dagens Industrii twierdzi, że żądania Vatenfalla wspiera szwedzki rząd.
czytaj więcejJuż ponad połowa Polaków opowiada się za budową elektrowni jądrowej w Polsce - to główny wniosek z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na potrzeby rządowej kampanii "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią". Od rozpoczęcia kampanii grono zwolenników energii jądrowej wzrosło z poziomu 51 proc., aż o 5 punktów procentowych. Tak wysokie poparcie dla siłowni jądrowych w Polsce oczekiwane było na koniec działań kampanii informacyjno-edukacyjnej, w maju 2014 r.
czytaj więcejNaukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opracowali szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych służących do otrzymywania izotopów itru 90Y i lutetu 177Lu. Polski wynalazek, nagrodzony przez międzynarodowe środowisko srebrnym medalem podczas Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli, wkrótce zostanie wdrożony na skalę przemysłową. To nadzieja dla wzrastającej liczby pacjentów szpitali onkologicznych na całym świecie.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (2611-2620) z 3832 » następne