Serwis informacyjny

Poznaliśmy zręby aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej

Data dodania: piątek, 12 czerwca 2026, autor: nuclear.pl

Poznaliśmy zręby aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Pełna treśc programu nie została jednak ujawniona i póki co czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów, ma to nastąpić w lipcu.

Logo Polskiego Atomu, fot. mat. pras
Logo Polskiego Atomu, fot. mat. pras

Na konferencji w Ministerstwie Energii powiedziano, że program utrzymuje swoje najważniejsze założenia – w Polsce powstać mają dwie wielkoskalowe elektrownie jądrowe o łącznej mocy 6–9 GWe, druga ma zostać zbudowana w Bełchatowie-Chmielowcu albo w Koninie Pątnowie.

Zaktualizowany program zakłada uruchomienie pierwszego bloku EJ1 w roku 2036, a pierwszego bloku EJ2 w 2040. Do końca przyszłego roku ma zostać wybrany partner technologiczny który zbuduje EJ2, a rok później wybrana ma być lokalizacja.

Drugą elektrownię mają pilotować wspólnie Polska Grupa Energetyczna oraz Polskie Elektrownie Jądrowe. Co ciekawe, odsunięcia tej drugiej od procesu konkurencyjnego związanego z wyborem technologii do EJ2 domagali się – według słów jakie padły na konferencji – uczestnicy postępowania, wskazując że PEJ mógłby faworyzować w tym procesie Westinghouse'a. Do koordynacji postępowania PEJ ma w związku z tym wydzielić osobną strukturę korporacyjną. Miałoby to też zapobiec ryzyku rozlania się pomocy publicznej zaakceptowanej przez Komisję Europejską dla budowy EJ1.

Do końca roku zamówione i odebrane mają być od dostawców technologii wstępne studia wykonalności EJ2, które zrealizują oferenci. Ma to pozwolić wybrać najlepszą ofertę w oparciu o realne dane, a nie prospekty reklamowe. Warto zauważyć, że jest to napięty termin, biorąc pod uwagę że mamy połowę czerwca, a umów na analizy nadal nie podpisano.

Na konferencji wskazano też, że w finansowanie EJ2 zaangażowany ma być partner technologiczny i będzie to ważny punkt w przyszłej ocenie ofert. Określić swoją rolę finansową ma też PFR, a jak wskazano na konferencji – inwestycją zainteresowany jest także jeden z funduszów inwestycyjnych.

Na konferencji padły pytania o to kiedy wynegocjowana zostanie umowa EPC na budowę EJ1 oraz jak zostanie w niej określony local content. Odpowiedzią było, że zwykle takie negocjacje trwają nawet ponad dwa lata, a historycznie krócej było tylko raz – w Barakah – przy zaangażowaniu ponad stu prawników z najlepszych kancelarii prawnych. Pytaniem pozostaje, czy oznacza to że Polska zwyczajnie nie ma odpowiednich zasobów do tych negocjacji, zwłaszcza wobec zauważalnej przewagi Westinghouse'a i Bechtela wynikających ze wskazania ich bez postępowania konkurencyjnego. Z kolei odpowiedzią na pytanie o local content było „wiedzy co jest zapisane w umowie nigdy państwo nie uzyskają”. Pozostaje mieć nadzieję, że chodziło wyłącznie o tajemnicę negocjacyjną a nie o to, że nie poznamy nawet jej zarysu po przypieczętowaniu.

Tak więc – czekamy na formalne przyjęcie PPEJ, wynegocjowanie dobrej umowy EPC w sprawie EJ1 i zlecenie studiów wykonalności EJ2. Od zakończenia konsultacji projektu PPEJ w lipcu 2025 minął niemal rok – i trudno wskazać, co przez ten czas osiągnięto.


Podziel się z innymi


Komentarze