Serwis informacyjny

Terrapower rozpoczęła budowę, ale nie powiedziała czego

Data dodania: środa, 12 czerwca 2024, autor: nuclear.pl

Dwa dni temu firma Terrapower ogłosiła, że rozpoczęła w amerykańskim stanie Wyoming rozpoczęcie budowy projektu demonstracyjnego reaktora Natrium, nie ogłaszając jednak co konkretnie buduje.

Podczas ceremonii wbicia łopaty prezes spółki – Chris Levesque powiedział – To przełomowe wydarzenie oznacza początek nowej ery energetyki jądrowej. Reaktor Natrium to coś więcej niż projekt. To powstająca elektrownia, która będzie wspierać zarówno transformację w kierunku czystej energii, jak i nasze historyczne społeczności energetyczne.

Tymczasem jednak Terrapower nie posiada dla lokalizacji ani Early Site Permit ani Limited Works Authorization, czyli dokumentów dozoru jądrowego wymaganych do wykonywania wstępnych prac budowlanych (możliwych do uzyskania przed otrzymaniem właściwego zezwolenia na budowę obiektu jądrowego). Bez nich teoretycznie mogą dokonać tylko usunięcia naddatku gruntu czyli oczyszczenia i wyrównania przyszłego placu budowy.

Jednak, według serwisu Nucnet, nie jest to także ten przypadek. Zdaniem autorów artykułu opisującego ceremonię, rozpoczęto budowę zbiornika na sód wraz z budynkiem testowania układu napełniania reaktora. Wydaje się, że tak właśnie było – usunięta, lecz zarchiwizowana podstrona Terrapower wskazuje, że przed właściwą budową zbudowany będzie „Large Sodium Test Facility”, budowa miała się rozpocząć rok temu.

Terrapower rozwija reaktor prędki chłodzony ciekłym sodem Natrium rozwijany na bazie wcześniejszego projektu GE-Hitachi Prism. Natrium ma mieć moc cieplną 840 MW i pracować w bloku o mocy elektrycznej 345 MW. W maju 2024 amerykański dozór jądrowy rozpoczął formalną procedurę wydawania zezwolenia na budowę, nie jest znany jeszcze jego harmonogram.

Na zdjęciu schemat reaktora Natrium, fot. NRC


Podziel się z innymi


Komentarze