Serwis informacyjny

Ukraiński Energoatom z wizytą w Belene

Data dodania: piątek, 17 maja 2024, autor: nuclear.pl

Eksperci ukraińskiego Enerhoatomu odwiedzili magazyny elementów elektrowni jądrowych składowanych w bułgarskim Belene.

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom
Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom

Wizyta miała na celu wizualną ocenę stanu dwóch zbiorników ciśnieniowych, czterech wytwornic pary oraz czterech pomp obiegowych od reaktorów WWER-1000, które składowane są w beleńskich magazynach.

Ukraina chce odkupić te elementy, by za ich pomocą móc dokończyć budowę trzeciego bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Przyszła transakcja, którą w 2023 roku autoryzował bułgarski parlament, ma opiewać na kwotę około 600 milionów euro. Bułgaria chce następnie za pomocą tych pieniędzy częściowo sfinansować budowę dwóch bloków AP1000 w Kozłoduju. Na początku maja, odwiedzający Bułgarię ukraiński minister energii – Herman Haluszczenko ogłosił, że chciałby podpisać stosowną umowę w czerwcu tego roku.

W bułgarskim Belene miały powstać dwa bloki z reaktorami WWER-1000 W-412 (AES-92), budowę zarzucono w 2013 roku. W 2023 bułgarski parlament podjął uchwałę o rezygnacji z budowy i jednoczesnej budowie dwóch bloków AP1000 w Kozłoduju.

W ukraińskiej Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej pracują obecnie dwa bloki z reaktorami WWER-1000 W-320, pierwszy został uruchomiony w 1988, a drugi w 2005 roku. Budowa bloku nr 3 została rozpoczęta w 1986 roku i nie została dokończona z powodu kryzysu ekonomicznego i spadku zapotrzebowania na energię elektryczną po uzyskaniu przez Ukrainę niezalezności od Związku Radzieckiego. Zaawansowanie prac jest szacowane na ok. 70%. Od 2022 roku trwają prace przedprojektowe zmierzające do jego ukończenia w kooperacji z amerykańskim Westinghouse, przy wykorzystaniu elementów z Belene.


Podziel się z innymi


Komentarze