Serwis informacyjny

Kozłoduj przejdzie na amerykańskie paliwo jądrowe

Data dodania: środa, 20 marca 2024, autor: nuclear.pl

Jak poinformował prezes bułgarskiego dozoru jądrowego (buł. Агенцията за ядрено регулиране, АЯР) podczas planowanego przestoju 5. bloku w Elektrowni Jądrowej Kozłoduj nastąpi wymiana używanego dotychczas rosyjskiego paliwa na amerykańskie paliwo produkowane przez Westinghouse.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP
Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP

- Musimy przygotować projekt decyzji w sprawie zezwolenia. Na razie nie stwierdziliśmy żadnych problemów z jego wykorzystaniem. Załadunek paliwa powinien nastąpić w maju. Mamy jeszcze dwa miesiące i jesteśmy na ostatnim etapie weryfikacji. W kwietniu będzie zezwolenie – powiedział Tsanko Bachiyski, Prezes Agencji Dozoru Jądrowego cytowany przez Bułgarskie Radio Narodowe (buł. Byłgarsko nacionałno radio, BNR).

Westinghouse Electric Company i Elektrownia Jądrowa Kozłoduj podpisały umowę dotyczącą licencjonowania paliwa jądrowego do reaktora WWER-1000 w lutym 2021 roku, a w grudniu 2022 roku podpisały 10-letnią umowę na dostawy paliwa jądrowego dla 5. bloku elektrowni jądrowej.
Wcześniej rząd Bułgarii uchylił decyzję o ograniczeniach dywersyfikacji dostaw paliwa jądrowego dla Elektrowni Jądrowej Kozłoduj w celu zapewnienia skutecznych warunków konkurencyjnych producentom paliw alternatywnych do reaktorów WWER-1000.

Paliwo do reaktora WWER-1000 produkowane przez Westinghouse jest już używane w reaktorach jądrowych na Ukrainie, w tym roku planowane jest rozpoczęcie dostaw do czeskiej Elektrowni Jądrowej Temelin. Kasety paliwowe do reaktora WWER-1000 najnowszej generacji zapewniają wysoką wydajność i sprawność działania, spełniając najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości.

Pod koniec ubiegłej dekady czeski koncern energetyczny ČEZ rozpoczął prace nad zwiększeniem liczby dostawców. Na podstawie ogłoszonego w 2018 roku przetargu, w 2022 roku podpisano kontrakt na dostawę zestawów paliwowych dla elektrowni Temelín z Westinghouse i Framatome, następnie, w 2023 roku, kontrakt z Westinghouse dla Dukovan.


Podziel się z innymi


Komentarze