Serwis informacyjny

Kozloduy NPP-New Builds rozpoczęła formalny proces wyboru generalnego wykonawcy

Data dodania: wtorek, 20 lutego 2024, autor: nuclear.pl

Pod koniec stycznia 2024 roku bułgarska spółka celowa Kozłoduj NPP-New Builds rozpoczęła formalny proces wyboru generalnego wykonawcy, którego zadaniem ma być budowa 2 nowych bloków AP 1000 w Elektrowni Jądrowej Kozłoduj.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP
Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP

W czerwcu ub.r. spółka podpisała umowę z amerykańską firmą Westinghouse Electric Company na wstępne prace inżynierskie, a już w październiku bułgarski rząd podjął decyzję o budowie bloków z wykorzystaniem technologii AP1000.

Rozpoczęty pod koniec stycznia proces wyboru generalnego wykonawcy polegał na wstępnej kwalifikacji kandydatów, którzy wykażą się „doświadczeniem w roli wiodącego wykonawcy w kontraktach na budowę i rozruch co najmniej dwóch bloków jądrowych, doświadczeniem w projektowaniu systemów, konstrukcji i komponentów w ramach wyspy jądrowej lub wyspy turbinowej elektrowni jądrowej dla co najmniej dwóch bloków jądrowych oraz doświadczeniem w realizacji zamówień na dostawę i instalację głównego wyposażenia wyspy jądrowej lub turbinowej co najmniej dwóch bloków jądrowych”. Z góry wykluczono możliwość udziału w przetargu firm rosyjskich.

Zainteresowanie projektem, w ustalonym na 2 lutego 2024 roku terminie zgłoszeń, wyraziło pięć firm: Fluor BV, Bechtel Nuclear Power Company Limited, Hyundai Engineering & Construction, konsorcjum składające się z lidera China National Nuclear Corporation Overseas i partnera China Energy Engineering Group Tianjin Electric Power Construction Co, a także China Energy Engineering Corporation Limited.

Jak poinformowała w piątek spółka, komisja przetargowa po przeprowadzeniu wstępnej kwalifikacji kandydatów, polegającej na sprawdzeniu wymaganego doświadczenia, wiedzy inżynieryjno-technicznej i budowlanej; zdolności ekonomicznej i finansowej oraz poprawnego złożenia wszystkich wymaganych dokumentów i ogłosiła krótką listę na której znalazła się tylko jedna firma: Hyundai Engineering & Construction.

Kozloduy NPP-New Builds posiada ważne wstępne zezwolenie lokalizacyjne wydane w roku 2020, konieczne jest jeszcze uzyskanie pozwoleń środowiskowych i zezwoleń na budowę obiektu jądrowego. Prąd z pierwszego z pary nowych bloków miałby popłynąć w 2033 roku, a kolejnego dwa lata później.


Podziel się z innymi


Komentarze