Serwis informacyjny

CEZ otrzymał trzy oferty na rozbudowę EJ Dukovany

Data dodania: środa, 1 listopada 2023, autor: nuclear.pl

Swoje oferty związane z rozbudową czeskiej Elektrowni Jądrowej Dukovany złożyły obok opisywanego wczoraj EDF także amerykańskie konsorcjum Westinghouse/Bechtel (reaktor AP1000) oraz koreańskie KHNP.

Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ
Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ

Informacje prasowe nie precyzują póki co czy ostatnia ze spółek zaoferowała reaktor APR1400 czy jego mniejszą wersję APR1000.

CEZ, operator Elektrowni Jądrowej Dukovany, poinformował, że dokona teraz oceny ofert pod kątem ekonomicznym, handlowym i technicznym. Model oceny tworzony jest w oparciu o zalecenia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Początkowo w przetargu brał udział również rosyjski państwowy Rosatom, został jednak z niego wyklucozny po ujawnieniu zaangażowania pracowników rosyjskiego wywiadu wojskowego w przygotowanie eksplozji w składzie amunicji w Vrběticach w 2014 roku.

Jednocześnie w poniedziałek operator elektrowni Dukovany otrzymał od czeskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu decyzję lokalizacyjną zezwalającą na budowę do dwóch nowych reaktorów jądrowych.

W Elektrowni Jądrowej Dukovany pracują obecnie cztery bloki jądrowe z reaktorami WWER-440 W-213 uruchomione w latach 1985–1987, każdy z nich o mocy netto 475 MWe. Ich przewidywany horyzont pracy to 50 lat, istnieje jednak możliwość jego przedłużenia. Nowy blok miałby rozpocząć pracę około roku 2035.


Podziel się z innymi


Komentarze