Serwis informacyjny

Chiny stawiają na wydobycie uranu z wody morskiej

Data dodania: poniedziałek, 22 maja 2023, autor: nuclear.pl

China National Nuclear Corporation poinformowała, iż uruchomiła na Morzu Południowochińskim największą w dotychczasowej historii, testową platformę do ekstrakcji uranu z wody morskiej.

Wcześniej w Chinach kilka instytutów przeprowadziło już eksperymenty dotyczące ekstrakcji uranu z wody morskiej i potwierdziło techniczną wykonalność tego projektu, jednakże poprzednie badania były prowadzone w warunkach laboratoryjnych, a obecne będą prowadzone w rzeczywistych warunkach oceanicznych.

Według Cao Shudonga, zastępcy dyrektora generalnego CNNC, badania niekonwencjonalnych technologii pozyskania uranu, w tym z wody morskiej, jest strategicznym wyborem Chin w celu zapewnienia stabilnej produkcji paliwa jądrowego w celu zaspokojenia rosnących potrzeb energetyki jądrowej tego kraju.

Zauważył także, że realizacja tego typu projektu to wyzwanie technologiczne wobec czego CNNC połączyło siły z różnymi firmami inżynieryjnymi, aby wspólnie rozwiązywać pojawiające się problemy techniczne.

Woda morska zawiera ponad 4 miliardy ton uranu, czyli około 1000 razy więcej niż złoża uranu na lądzie. Jest to stężenie około 0,003 części na milion. Jednak obecne procesy wydobywania uranu z wody morskiej nie są ani opłacalne ekonomicznie, ani wystarczająco wydajne, aby konkurować z wydobyciem rudy uranu.

Według artykułu opublikowanego przez hongkoński dziennik South China Morning Post w dniu 13 maja 2021 roku obecne tempo budowy (sześć do ośmiu bloków jądrowych rocznie) oznacza, że ​​Chiny będą potrzebowały 35 000 ton uranu rocznie. Kraj posiada obecnie zapasy w wysokości 170 000 ton i oczekuje się, że wyczerpie je w ciągu zaledwie pięciu lat.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że ponad 70% dostaw uranu pochodzi z zagranicznych kopalń, głównie z Australii i Kanady. Są to dwaj sojusznicy Stanów Zjednoczonych, co jest problemem dla Chin, biorąc pod uwagę ich obecne relacje z tym krajem.


Podziel się z innymi


Komentarze