Serwis informacyjny

Jądrowy sojusz jedenastu krajów Unii Europejskiej

Data dodania: czwartek, 2 marca 2023, autor: nuclear.pl

Jedenaście państw członkowskich Unii Europejskiej wezwało do wzmocnienia europejskiej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej.

Z okazji nieformalnego spotkania Rady Unii Europejskiej w Sztokholmie, ministrowie ds. energii z jedenastu państw członkowskich: Bułgarii, Chorwacja, Francji, Węgier, Finlandii, Holandii, Polski, Czech, Rumunii, Słowacji i Słowenii, spotkali się w środę z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz szwedzkiej prezydencji, aby wspólnie potwierdzić chęć wzmocnienia europejskiej wspólpracy w dziedzinie energii jądrowej.

Ministrowie zgodzili się na wspieranie, określonej w traktacie Euratom, bliższej współpracy między krajowymi sektorami jądrowymi w celu zapewnienia najlepszych współpracy w różnych łańcuchach dostaw oraz do zbadania wspólnych programów szkoleniowych i projektów przemysłowych.

Inicjatywa ma na celu wspieranie nowych oraz już istniejących elektrowni jądrowych. Omówiono także możliwości intensyfikacji współpracy naukowej i skoordynowanego wdrażania najlepszych praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa.

fot. Johannes Frandsen / Government Offices of Sweden


Podziel się z innymi


Komentarze