Serwis informacyjny

Rolls-Royce SMR rozszerza współpracę z CEZ

Data dodania: piątek, 27 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

Tom Samson, dyrektor generalny Rolls-Royce SMR, przewodniczy delegacji firmy do Czech, gdzie brytyjska spółka nawiązała współpracę z czeskim koncernem CEZ i planuje wdrożenie swojego projektu SMR jako sposobu na zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego, osiągnięcie celów klimatycznych i dekarbonizację zarówno produkcji energii elektrycznej jak i zastosowań przemysłowych.

Koncepcja reaktora SMR firmy Rolls-Royce, fot. Rolls-Royce
Koncepcja reaktora SMR firmy Rolls-Royce, fot. Rolls-Royce

Wizyta, jest następstwem podpisanej w 2020 roku umowy po między obiema firmami, dotyczył możliwości wdrożenia reaktorów Rolls-Royce SMR w Czechach oraz możliwości wykorzystania specjalistycznej wiedzy ekspertów z obu krajów w łańcuchu dostaw.

- Istnieje znacząca szansa na eksport naszej brytyjskiej technologii do Czech i całego regionu w celu wsparcia ich niskoemisyjnych aspiracji energetycznych. Rolls-Royce SMR opracował modułową elektrownię, która może zapewnić czystą, niedrogą energię elektryczną dla przyszłych pokoleń - powiedział Tom Samson.

- Republika Czeska ma silne dziedzictwo jądrowe, a łącząc umiejętności i wiedzę z obu krajów, możemy znaleźć drogę do wprowadzenia tej technologii do początku lat 30., w sposób, który przyniesie ogromne korzyści dla wszystkich - dodał.

- Jestem dumny, że mogę wspierać Rolls-Royce SMR w Czechach i mam nadzieję, że te dyskusje doprowadzą do ekscytujących możliwości dla brytyjskiej marki - powiedział Gregory William Hands, minister stanu ds. polityki handlowej.

- Jako niedawny minister energii rozumiem ważną rolę, jaką małe reaktory modułowe oferują w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego - dodał.

Wizyta obejmowała wizytę w zakładach produkcyjnych Skoda JS i Doosan Skoda Power w Pilźnie, które wraz z fabrykami Rolls-Royce SMR w Wielkiej Brytanii mogą stanowić ważną część planów wdrożenia Rolls-Royce SMR w Czechach.


Podziel się z innymi


Komentarze