Serwis informacyjny

Westinghouse podpisuje umowy o współpracy ze słoweńskimi firmami

Data dodania: poniedziałek, 11 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Firma Westinghouse Electric Company poinformowała o podpisaniu w dniu 5 kwietnia 2022 roku protokołów ustaleń z trzema słoweńskimi firmami - Numip, Elmont i SIPRO Inženiring - obejmujące współpracę w zakresie potencjalnych projektów budowy reaktorów AP1000 w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wizualizacja nowego bloku obok istniejącej instalacji EJ Krško, fot. GEN Energija
Wizualizacja nowego bloku obok istniejącej instalacji EJ Krško, fot. GEN Energija

- Partnerstwa te umożliwią nam współpracę z wiodącymi lokalnymi dostawcami w celu zapewnienia najwyższych międzynarodowych standardów jakości, bezpieczeństwa i niezawodności w Słowenii i w Europie – powiedział Elias Gedeon, starszy wiceprezes ds. operacji handlowych w Westinghouse Energy Systems.

Latem zeszłego roku słoweńskie Ministerstwo Infrastruktury wydało spółce GEN Energija, będącej współwłaścicielem Elektrowni Jądrowej Krsko, wstępne pozwolenie na przygotowania do budowy nowego bloku w tej samej lokalizacji.

Dokument ten umożliwia rozpoczęcie badań lokalizacyjnych nowego bloku, który według deklaracji GEN Energija, ma wykorzystywać technologię PWR i mieć moc ok. 1100 MW.

Dostawcy póki co nie wskazano (także przedstawione wizualizacje nie pozwalają na identyfikację żadnej konkretnej technologii), choć historia współpracy operatora Krško z firmą Westinghouse, proponowane parametry bloku oraz podpisane w grudniu 2020 roku pomiędzy rządami USA i Słowenii porozumienie strategiczne o rozwoju cywilnej energetyki jądrowej sugerują, że może być rozważany reaktor AP1000.


Podziel się z innymi


Komentarze