Serwis informacyjny

Turecka Elektrownia Jądrowa Akkuyu największą budową obiektu jądrowego na świecie

Data dodania: wtorek, 30 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Na budowę tureckiej Elektrowni Jądrowej Akkuyu, która jest obecnie największym na świecie budowanym obiektem jądrowym i w ktorym zostaną rozmieszczone cztery bloki WWER-1200 każdy o mocy 1114 MWe., docierają kolejne wielkie komponenty.

Budowa pierwszego bloku w Akkuyu rozpoczęła się w kwietniu 2018 roku, a jego uruchomienie zaplanowano na 2023 rok. Na budowie tego bloku zainstalowano już główne elementy reaktora i głównego obiegu chłodziwa.

Blok drugi jest budowany z przesunięciem około roku w stosunku do 1. bloku i wkrótce na plac budowy powinien dotrzeć zbiornik ciśnieniowy reaktora i główne pompy obiegowe. Wytwornice pary dla 2. bloku zostały wysłane w sierpniu a w październiku zamontowano elementy szachtu reaktora.

W marcu br. rozpoczęła się oficjalnie budowa 3. bloku. W Atomashu - wołgodyńskim oddziale Atomenergomashu kontynuowane są prace związane z produkcją korpusu reaktora dla tego bloku.

Na 4. bloku prowadzone są od sierpnia br. prace przygotowawcze, realizowane są prace ziemne pod budynek reaktora, maszynowni, budynki pomocnicze reaktora i inne.

Wg. nomenklatury MAEA bloki 1, 2 i 3 są oficjalnie w budowie, natomiast blok 4 jest na etapie przygotowań i otrzymał zezwolenie na rozpoczęcie wylewania pierwszego betonu w październiku. Formalnie budowa każdej elektrowni jądrowej rozpoczyna się w momencie wyłania pierwszego betonu jądrowego.

EJ Akkuyu buduje w modelu BOO (ang. build-own-operate) rosyjska państwowa korporacja jądrowa Rosatom. Wedlug jej informacji na placu budowy elektrowni codziennie pracuje 13 000 osób.

Po zakończeniu budowy elektrownia będzie dostarczać ok. 27,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada ok. 9% produkcji tego kraju. Turcia planuje budowę jeszcze dwóch podobnych obiektów, co doprowadziłoby ten kraj do około 27% udziału energii jądrowej, co znacznie przekracza średnią 18% dla innych krajów OECD.


Podziel się z innymi


Komentarze